آموزش کودکان دارای اختلال یادگیری

آیا فرزند شما، با مدرسه مشکل دارد و از خواندن با صدای بلند، نوشتن یک متن یا پرداختن به ریاضیات می ترسد؟ همه این ها می تواند نشانه هایی از ناتوانی یادگیری باشد. اما اگر یک حوزه خاص از یادگیری به طور مداوم برای کودک مشکل ساز باشد، ممکن است نشان دهنده یک اختلال یادگیری باشد. برای درک بهتر این مشکل، با ما همراه باشید تا به طور کامل با بیماری اختلال یادگیری و و روش های درمان آن آشنا شوید. همچنین شما می توانید در این رابطه با در دکترتو مشورت کنید. در دکترتو امکان مشاوره حضوری، تلفنی و انلاین با بهترین روانشناسان کشور برای شما فراهم شده است.  به گفته سایت ناتوانی یادگیری، یک بیماری عصبی است که بر توانایی مغز برای ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات تاثیر می گذارد. کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری در خواندن، نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن، درک مفاهیم ریاضی و درک عمومی مشکل دارد.

آموزش کودکان دارای اختلال یادگیری

این موضوع سبب بروز مشکل در یادگیری اطلاعات و مهارت های جدید در افراد مبتلا به این بیماری می شود. به طور کلی تعریف دقیق اختلال یادگیری به این شرح است :” ناتوانی یادگیری به معنای اختلال در یک یا چند فرآیند روانشناختی اساسی است که در درک یا استفاده از زبان، گفتار یا نوشتار دخیل بوده و ممکن است خود را در توانایی گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، املا یا انجام محاسبات ریاضی نشان دهد.” لباس پلیسی بچه ها معمولاً با استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب ساخته می شود تا در مقابل شرایط مختلف مقاوم باشد . عارضه اختلال یادگیری در سنین مختلف با نشانه های متفاوتی همراه است. در وهله اول تشخیص بیماری به عهده والدین است؛ اما تشخیص نهایی باید توسط روانشناس انجام شود. به طور کلی می توان علایم اولیه این اختلال را به صورت زیر خلاصه کرد:

 • فاصله توجه کوتاه و مشکل در تمرکز
 • حافظه ضعیف
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
 • هماهنگی ضعیف دست و چشم یا بدن
 • مشکل در خواندن و درک مطلب
 • مشکل در درک مفاهیم جدید
 • مشکل در یادگیری الفبا، روزهای هفته، اعداد و غیره
 • دیرتر از اکثر بچه ها صحبت می کند.
 • رشد آهسته دایره واژگان
 • توانایی ضعیف فرد در خواندن یا نوشتن یک متن.

عوامل اثرگذار بر بروز اختلالات یادگیری

 1. سابقه خانوادگی و ژنتیک: سابقه خانوادگی اختلالات یادگیری، خطر ابتلای کودک به این بیماری را افزایش می دهد.
 2. خطرات دوران بارداری و نوزادی: از عوامل تاثیر گذار در اختلال یادگیری می توان به رشد ضعیف جنین در رحم، قرار گرفتن نوزاد در معرض الکل یا مواد مخدر قبل از تولد، زایمان زودرس و وزن بسیار کم کودک هنگام تولد اشاره کرد.
 3. آسیب روانی: آسیب روانی یا سوء استفاده در اوایل کودکی ممکن است بر رشد مغز تاثیر بگذارد و خطر اختلالات LD را افزایش دهد.
 4. ضربه جسمی: آسیب های سر یا عفونت های سیستم عصبی امکان دارد در ایجاد اختلالات یادگیری نقش داشته باشد.
 5. قرار گرفتن در معرض آلودگی زیست محیطی: قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از سموم، مانند سرب، با افزایش خطر اختلالات یادگیری مرتبط است.

عوامل روانی مانند آسیب های روانی در سال های اول کودکی، عوامل محیطی مانند آلودگی های زیست محیطی و وراثت در ناتوانی یادگیری نقش دارند. در قسمت اختلال یادگیری چیست، به طور کلی در مورد همه انواع این اختلالات صحبت کردیم. در این بخش سعی داریم تا به طور جزیی تر در مورد انواع اختلال LD صحبت کنیم.

شیوه درمان اختلالات یادگیری

امکان دارد متخصصانی مانند کاردرمانگر، گفتار درمانگر و زبان درمانگر نیز درگیر باشند. علاوه بر این برخی از داروها با افزایش توجه و تمرکز در کمک به یادگیری کودک موثراند. این بیماری هیچ درمان قطعی ندارد، اما مداخله زودهنگام می تواند اثرات آن را کاهش دهد. افراد مبتلا به ناتوانی های یادگیری می توانند راه هایی برای مقابله با ناتوانی های خود را امتحان کنند. در دکترتو می تواند با ایجاد نقاط قوت کودک و یافتن راه هایی برای جبران ضعف ها، به یادگیری مهارت های او کمک کند. این مداخلات بسته به ماهیت و میزان ناتوانی متفاوت است. خوشبختانه راهکارهایی برای کمک به درمان این بیماری در کودکان وجود دارد. کافیست تا با آن آشنا باشید و سپس نکات لازم در آموزش به این کودکان را فرا بگیرید.

 • از تکنیک تکه تکه کردن استفاده کنید: معلمان می توانند با تقسیم کردن درس ها به تکه های کوچک به دانش آموزان در فرآیند یادگیری کمک کنند.
 • سازماندهی اطلاعات به صورت بصری: بسیاری از دانش آموزان با ناتوانی یادگیری، اطلاعات را به صورت دیداری پردازش می کنند. معلمان و والدین می توانند از این مهارت ها برای درک دروس استفاده کنند.
 • شخصی سازی درس و آموزش آنلاین: معلمان باید آموزش فردی و آنلاین را برای این کودکان در دستور کار قرار دهند.

درمان اختلال یادگیری در بزرگسالان در مورد بزرگسالان نیز درمان قطعی برای اختلالات یادگیری وجود ندارد . استفاده از لباس فرم پلیس راهنمایی و رانندگی می تواند به ارتقاء نظم و ترتیب در محیط های راهنمایی و رانندگی کمک کند. استراتژی های معمولی که ممکن است به بزرگسالان مبتلا به LD کمک کند، شامل مواردی مانند:

 • خواندن با صدای بلند
 • گوش دادن به متون صوتی
 • کدگذاری رنگی
 • استفاده از سازمان دهنده های گرافیکی مثل نمودارها و غیره.

با این وجود مراجعه به در دکترتو برای تعیین منشا این بیماری می تواند روند درمان را سرعت بخشد. تحقیقات نشان داده است که برخی از داروهای ضد روان پریشی، بنزودیازپین ها و داروهای ضد افسردگی می توانند در درمان اختلال یادگیری موثر باشند. نکته قابل توجه این است که این داروها برای همه بیماران مناسب نیستند و امکان دارد عوارضی را برای آنها در پیش داشته باشد. برخی از بیماران با مشکلات یادگیری شدید در زمان مصرف این داروها میزان بالایی از رفتارهای چالش برانگیز مانند اعمال پرخاشگرانه یا آسیب رساندن به خود را نشان می دهند. در این مواقع یا متخصص مغز و اعصاب تشخیص می دهد که چه نوع دارویی باید برای فرد مبتلا به این بیماری تجویز شود. دکتر مغز و اعصاب، روانپزشک و روانشناس همگی می توانند در تشخیص علت اختلال یادگیری و درمان آن به فرزند شما کمک کنند.

برای یک کودک مبتلا به اختلال LD لحظات ناامیدکننده بسیاری وجود دارد. آنها می دانند که بدون ناتوانی در یادگیری، برخی از موقعیت های چالش برانگیز که مرتباً با آن ها مواجه هستند، وجود نداشتند. در این لحظات، داشتن ثبات عاطفی و مهارت های مقابله ای مناسب برای کمک به آنها برای گذر از این احساسات بسیار مهم است. پرورش مهارت های عاطفی و اجتماعی به افراد این توانایی را می دهد که مشکلاتی که با آن مواجه می شوند را حل کنند و به اهداف خود ادامه دهند. این کار جز با کمک گرفتن از یک میسر نخواهد بود. اگر ناتوانی یادگیری به موقع یا به درستی تشخیص داده نشود و به طور موثر درمان نشود، می تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. این مشکلات بر روان کودک تاثیر می گذارند و نشانه هایی از غم و اندوه و ناامیدی را در او به وجود می آورند. عدم شناخت مشکل می تواند باعث سوء تفاهم، افزایش استرس، یا سرزنش دیگران شود.

مطالعات نشان می دهد 30 تا 50 درصد از کودکانی که والدین کودکان مبتلا به این اختلال به دنبال درمان عاطفی کودک هستند. بخش قابل توجهی از کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری دارای سوابق ارثی یا ژنتیکی هستند. در تعریف اختلال یادگیری چیست اشاره کردیم که ژنتیک از عوامل تاثیرگذار در ابتلای کودکان به اختلال LD است. علل ژنتیکی ناتوانی یادگیری بسیار گسترده هستند و شامل ناهنجاری های کروموزومی، انواع تعداد کپی، تک ژن، میتوکندری و غیره است. با این وجود عوامل دیگر از قبیل مصرف مواد مخدر یا الکل در دوران بارداری، ضربه های فیزیکی، رشد ضعیف رحم، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس یا طولانی مدت می تواند احتمال ابتلا را در کودکان تقویت کند. این که کودکان مبتلا به اختلال یادگیری از نظر هوشی نسبت به سایرین در سطح پایین تری قرار دارند، به هیچ عنوان درست نیست.

اکثر این کودکان دارای هوش بالا یا متوسط هستند. آنها تنها در برخی از مهارت ها دچار مشکل اند. به عنوان مثال، یک کودک ممکن است در آزمون هوشی کامل، 112 امتیاز بگیرد، اما نمره ریاضی او 9 باشد. خرید لباس بسیج ممکن است به عنوان یک عنصر ارتباطی با سایر اعضای سازمان برای فرد مهم باشد . این کودمان الزاما کم هوش نیستند و حتی می توانند باهوش باشند. بسیاری از افرادی که درک درستی از مفاهیم ناتوانی ذهنی و ناتوانی یادگیری ندارند، ممکن است به اشتباه این دو را به جای هم به کار ببرند. اگر به خوبی مفهوم اختلال یادگیری را متوجه شده باشید، می دانید که این دو شبیه هم نیستند. ناتوانی یا عقب ماندگی ذهنی به معنای IQ پایین تر از حد متوسط و فقدان مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره است.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

پس از این که دریافتید اختلال یادگیری چیست و چه نشانه هایی دارد، می توانید برای تشخیص قطعی با یک متخصص صحبت کنید. ناتوانی های یادگیری و چالش های تحصیلی همراه با آن، سبب بروز عزت نفس پایین، گوشه گیری و مشکلات رفتاری در کودک می شود. شما می توانید با ایجاد یک سیستم حمایتی قوی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به این بیماری و کمک به آنها در یادگیری بیان خواسته های خود با این موارد مقابله کنید. شما می توانید از طریق دکترتو با ، و کاردرمانگر برای شروع درمان اختلال LD در تماس باشید، از آنها نوبت بگیرید یا به صورت تلفنی و آنلاین با آنها مشورت کنید. اما اختلال LD به ضعف در برخی از مهارت های تحصیلی اشاره دارد. خواندن، نوشتن و ریاضی موارد اصلی هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آموزش کودکان دارای اختلال یادگیری" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آموزش کودکان دارای اختلال یادگیری"، کلیک کنید.