آیا ورزش شدید طول عمر را کوتاه می کند؟

آیا ورزش شدید طول عمر را کوتاه می کند؟

آفتاب نیوز :

 تحقیق جدیدی که به مناسبت هفتادمین سالگرد رکورد مسافت چهار مایلی سر راجر بنیستر منتشر شد، نشان داد که 200 دونده نخبه که راه او را دنبال می کنند، ویژگی قابل توجه دیگری نیز دارند.

به نقل از مدیکال دیالوگز، تحقیق محققان در استرالیا و کانادا نشان داد که 200 دونده نخبه به طور متوسط حدود پنج سال بیشتر از جمعیت عادی زندگی می کنند.

پروفسور مارک هایکوفسکی، رییس تحقیقات پیری و کیفیت زندگی در دانشکده پرستاری دانشگاه آلبرتای کانادا، می گوید یافته های منتشر شده در مجله بریتانیایی پزشکی ورزشی اهمیت حیاتی آمادگی جسمانی هوازی را نشان می دهد.

پروفسور هایکوفسکی ابراز کرد: شکستن رکورد مسافت چهار دقیقه ای دستاوردی خارق العاده در 70 سال پیش بود و نشان داد که بدن انسان می تواند چه چیزی به دست آورد. این امر موجی از دوندگان را به راه انداخت که ردپای قدرتمند سر راجر را دنبال می کردند.

به طور قابل توجهی متوجه شدیم که مانند سر راجر که تا سن 88 سالگی زندگی کرد، اکثر دوندگان نخبه نیز تا 70، 80 سالگی به خوبی زندگی کردند و بیشتر آنان امروز، زنده و سالم هستند.

گروه تحقیقاتی چند ملیتی، سوابق سلامت 200 نفر نخبه ردیابی کردند که مسافت یک مایل را زیر چهار دقیقه به پایان رساندند. این تحقیق شامل دوندگانی از بریتانیا، استرالیا، فرانسه، نیوزیلند و ایالات متحده بود که بین سال های 1928 تا 1955 متولد شدند. همه 200 دونده مرد و اکثریت آنان هنوز زنده هستند.

پروفسور آندره لا گرچه، متخصص قلب و عروق ورزشی مشهور جهان که ریاست آزمایشگاه HEART تحت حمایت موسسه تحقیقات پزشکی سنت وینسنت و موسسه تحقیقات قلبی ویکتور چانگ در استرالیا را بر عهده دارد، اظهار کرد: نتایج تحقیق ما نشان داد که چگونه ورزش در دراز مدت بر ورزشکاران نخبه تاثیر می گذارد. ما می دانیم که ورزشکاران نخبه به دلیل توان هوازی ثابت، قلب بزرگتری دارند و برخی اعتقاد داشتند که این مورد می تواند بر سلامت و طول عمر آنان تاثیر بگذارد، اما ما برعکس آن را دریافتیم.

آندره لا گرچه افزود: پنج سال زندگی اضافی در مقایسه با میانگین بسیار مهم است، به خصوص وقتی متوجه شدیم که بسیاری از این دوندگان نه تنها از عمر طولانی لذت می برند، بلکه سالم نیز هستند.

نیازی نیست که همه بتوانند یک مایل زیر چهار دقیقه بدوند تا از سلامتی طولانی تا دوران پیری برخوردار شوند، بلکه باید به طور منظم ورزش و به صورت هوازی فعالیت کنند.

رکورد جهانی دوی یک مایل اکنون 3.43 است و در اختیار هشام الگروج از مراکش است. اولی هوار سریعترین استرالیایی (3.47.48) و کوین سالیوان دارای رکورد کانادا (3.50.26) است که هر دو در بازی های بیسلت در اسلو، نروژ به ثبت رسیده اند.

هیچ دونده زنی هنوز رکورد چهار دقیقه ای را نشکسته است. رکورد جهانی زنان در حال حاضر 4:07.64 است که توسط فیث کیپیگون از کنیا در سال 2023 ثبت شده است.

یافته های این تحقیق به صورت آنلاین در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد.

آیا ورزش شدید طول عمر را کوتاه می کند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا ورزش شدید طول عمر را کوتاه می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا ورزش شدید طول عمر را کوتاه می کند؟"، کلیک کنید.