اجرای مانور اطفای حریق در تمامی عرصه های منابع طبیعی استان سمنان

اجرای مانور اطفای حریق در تمامی عرصه های منابع طبیعی استان سمنان

به گزارش خبرگزاری انین استان سمنان ،فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان عنوان کرد : یازده (11) مورد آتش سوزی در هفت هکتار از عرصه های مرتعی و جنگلی استان سمنان در سال 1402 مهار شد و این در حالی است که وسعت آتش سوزی در اراضی ملی این استان در سال 1401 بیش از 30 هکتار بود. طبق بررسی ها 95 درصد آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی استان سمنان به دلیل سهل انگاری عامل انسانی رخ می دهد و این داده ها گوش زدی برای تلاش بیشتر در آموزش ، آگاه سازی و اطلاع رسانی جامعه در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی است.
سرهنگ علیرضا ابوطالبی با اشاره به وجود سامانه های پیش بینی و هشدار سریع پیشگیری از حریق با استفاده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی جهت مقابله با حریق های احتمالی گفت: با این اقدام اطلاعات مهمی برای هشدارهای زودهنگام آتش سوزی در دسترس قرار گرفته و از بروز بحران در سطح وسیع تر این عرصه ها جلوگیری خواهد شد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به با اجرای رزمایش اطفای حریق در تمام عرصه های جنگلی و نقاط بحرانی استان سمنان تصریح کرد: اجرای این رزمایش بزودی و در همه شهرستانها برگزار خواهد شد.
وی اظهار داشت: این مانور عملیاتی باهدف دسترسی سریع به تجهیزات و کارآمدی امکانات و ابزار اطفای حریق، افزایش توان نیروهای امدادی و عملیاتی برای مقابله با مخاطرات احتمالی در عرصه های طبیعی، ارزیابی عملکرد دستگاه های امدادی و مردمی در زمان حریق، شناسایی نقاط ضعف، قوت، بررسی کمبودها و کاستی ها ، ابزارآلات و نیروهای مورد نیاز، رفع عیوب و موانع اداری پیش از وقوع آتش سوزی به اجرا گذاشته شد.
جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان دررزمایش اطفای حریق شهرستان سمنان نیز هدف از برگزاری این رزمایش را آمادگی هرچه بیشتر نیروهای عملیاتی و شناسایی نقاط ضعف و قوت دستگاه ها و نیز آمادگی اعضای ستاد مدیریت بحران استان سمنان در مواقع ضروری عنوان کرد و گفت: شرایط اطفای حریق در جنگل ها و مراتع به گونه ای است که اگر در مراحل اولیه اطفای حریق نشود باعث سرایت آتش به جنگلها ومراتع دیگر و حتی مناطق مسکونی شده که این موضوع خسارت های زیاد و جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.
مرادی حقیقی در ادامه با اشاره به شروع فصل گرما و احتمال وقوع حریق از مردم و طبیعت دوستان شهرستانها خواست نسبت به پیشگیری از وقوع حریق در مراتع و جنگل ها حساسیت نشان داده و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک بویژه حریق در این عرصه ها مراتب را به شماره رایگان 139 و یا 1504یگان امداد جنگل و مرتع اطلاع دهند.

دکتر صدر نماینده فرماندار شهرستان سمنان نیز در این مراسم با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر صیانت از منابع طبیعی و ارزش والای این منابع خدادادی گفت: در این راستا همه ما مسیولیم چراکه شهیدان زیادی با گذشتن از جان و مال و خانواده خود، دلسوزانه در راستای حفظ و صیانت از این ثروت خدادادی به شهادت رسیدند تا این عرصه ها از گزند نابودی در امان بماند.
وی افزود: با تدابیر بعمل آمده هماهنگی و همکاری بین مجموعه منابع طبیعی و همراهی مردم امیدواریم شاهد هیچ آتش سوزی در این عرصه ها نباشیم.
جناب آقای کرم الدین دیگرنماینده فرماندار شهرستان سمنان با حضور در این رزمایش با بیان اینکه اساسی ترین رسالت منابع طبیعی حفاظت از این عرصه هاست گفت: از ویژگی های منحصر به فرد دستگاه منابع طبیعی در بین سایر ادارات استان داشتن صلاحیت حقوقی و قضایی ماموران یگان حفاظت این مجموعه است که بر اساس ماده 54قانون حفاظت و بهره برداری ماموران منابع طبیعی در ردیف ضابط خاص دادگستری محسوب شده و هر گونه تخریب و تصرف در اراضی ملی و منابع طبیعی اتفاق بیفتد می توانند با نظر دادستان آن را متوقف و نسبت به تشکیل پرونده و معرفی فرد خاطی اقدام نمایند.
لازم به ذکر است این رزمایش با حضور دستگاه های اجرایی و امدادی ، همیاران طبیعت ، در مرتع آهوان شهرستان سمنان با هدف پیشگیری از وقوع حریق در اراضی جنگلی و مرتعی انجام گرفت.

46

اجرای مانور اطفای حریق در تمامی عرصه های منابع طبیعی استان سمنان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اجرای مانور اطفای حریق در تمامی عرصه های منابع طبیعی استان سمنان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اجرای مانور اطفای حریق در تمامی عرصه های منابع طبیعی استان سمنان"، کلیک کنید.