امباپه در پاریس چه میراثی بر جای گذاشت؟

امباپه در پاریس چه میراثی بر جای گذاشت؟

به گزارش خبرگزاری انین؛ انتقالی که کیلیان امباپه، ریال مادرید، پاری سن ژرمن و جامعه فوتبال منتظرش بودند، به صورت رسمی انجام شد.

احتمالا چند هفته پیش پیروزی پاری سن ژرمن در آخرین دیدار فصل لیگ فرانسه (2-0 مقابل متز) را به خاطر ندارید. کیلیان امباپه در این بازی غایب بود. او در عوض، تعطیلات آخر هفته خود را در ساحل کن، در آن سوی دیگر فرانسه، در کنار عثمان دمبله با نوشیدن کوکتل و آفتاب گرفتن گذراند. پس از آن بازی، پاری سن ژرمن در فینال کوپا دو فرانس به مصاف لیون رفت و پس از برتری 2-1، یک بار دیگر سه گانه داخلی به ثبت رساند. امباپه در آخرین بازی و آخرین جام خود با پاریسی ها در گلزنی و ارسال پاس گل ناکام ماند. این پایانی عجیب برای هفت سال حضور او در پایتخت فرانسه بود.

کیلیان امباپه به عنوان بهترین بازیکنی که پیراهن پاری سن ژرمن را بر تن کرده است، در یادها خواهد ماند. او فراتر از مصطفی دحلب، وینگر تکنیکی الجزایری دهه 70 و اوایل دهه 80، در جایگاه اسطوره های باشگاه قرار خواهد گرفت. او بالاتر از سافت سوشیچ، استاد اهل یوگسلاوی در دهه 80 و هم تیمی او دومینیک روشتو قرار می گیرد. او همچنین بالاتر از قهرمانانی مثل والدو، دیوید ژینولا و جورج وه آ حضور خواهد داشت. امباپه فراتر از نبوغ رونالدینیو و ماشین گلزنی زلاتان ابراهیموویچ و ادینسون کاوانی قرار دارد. او حتی بالاتر از نیمار و لیونل مسی است که حضورشان در پاری سن ژرمن به طرز ناخوشایندی به پایان رسید. لیست می تواند ادامه یابد، اما امباپه همیشه در صدر آن خواهد بود. با وجود اینکه امباپه با شرایط نامناسبی باشگاه را ترک می کند، او بزرگ تر و بهتر از هر کس دیگری بود. تعداد گل ها (256)، پاس گل ها (96)، بازی ها (307) و جام ها (14) در هفت فصل باورنکردنی است. او با رکوردشکنی غیرمنتظره، از کاوانی به عنوان بهترین گلزن تاریخ پاری سن ژرمن پیشی گرفت. او همچنین به هواداران پاری سن ژرمن و به طور کلی به هواداران فوتبال لحظات باورنکردنی هدیه داد: هت تریک ها (حتی در یک بازی پنج گل هم به ثمر رساند)، گل های تماشایی، سرعت برق آسا و دریبل های فوق العاده. هر زمانی که توپ در اختیارش بود، حس قدرت، تسلط، اعتماد به نفس و برتری را القا می کرد.

هواداران پاری سن ژرمن، او را دوست داشتند

با وجود عملکرد فوق العاده امباپه در زمین، برخی از هواداران حس می کردند او بازیکن صمیمی و برونگرایی نیست. به نظر می رسد در رفتارهای داخل و خارج از زمین او، همه چیز حساب شده، سنجیده شده و از پیش تعیین شده است. به نظر می رسد او هرگز به طور کامل خود را رها نمی کند. امباپه همیشه بر همه چیز کنترل دارد، چه احساساتش باشد، چه استعدادش، چه حالش و چه آینده اش. شاید مسیله بزرگتر این باشد که با وجود تمام عناوین داخلی، قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا همچنان از او دور مانده بود. بسیاری از هواداران پاری سن ژرمن با نگاهی به عقب و هفت سال حضور امباپه در باشگاه، فرصت از دست رفته ستاره فرانسوی در فینال 2020 مقابل بایرن مونیخ، درست قبل از نیمه اول و زمانی که نتیجه هنوز 0-0 بود، به یاد می آورند و حسرت می خورند.

معنای حسرت

فرصت کیلیان امباپه مقابل بایرن همان موقعیتی بود که او صدها بار در زندگی اش به گل تبدیل کرده بود، اما در آن لحظه توپ را درست به سمت مانویل نویر شوت زد. این موقعیت احتمالا بزرگترین حسرت امباپه به عنوان بازیکن پاری سن ژرمن است. هرگز قرار نبود همه چیز بی نقص باشد، اما کسب اولین قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا برای تیم شهرش، او را به سطح دیگری از اسطوره بودن می رساند. شاید هم کاهش علاقه هواداران صرفا ناشی از این بود که امباپه در طول هفت سال حضورش در پاریس، عاشق ریال مادرید شده بود. هر تابستان شایعات پیوستن او به لوس بلانکوس به گوش می رسید و تهدید خروج امباپه از پاریس به سمت پایتخت اسپانیا، همیشگی بود. این موضوع قطعا به رابطه بین این بازیکن و اکثر هواداران کمکی نکرد.

از طرف دیگر، به نظر نمی رسید که دلبستگی عمیقی از سوی امباپه نیز وجود داشته باشد. با وجود خداحافظی با حضور 250 مهمان، مادر امباپه، فایزا لاماری گفت: «هفت سال حضور در پاریس جادویی بود». قطعا جادویی در کار بود و کیلیان نوجوان در پاریس به یک مرد تبدیل شد. از تابستان 2017 که در سن 18 سالگی از موناکو آمد تا تابستان 2024 که در 25 سالگی به ریال مادرید ملحق می شود، او به بازیکنی بهتر، قهرمان جام جهانی و فردی با هوش فوتبالی و فیزیکی بالاتر تبدیل شده است. او همیشه مدیون پاریس سن ژرمنِ محبوبش خواهد بود و به نوبه خود، باشگاه هم برای آنچه او در طول هفت سال فراهم کرد – شش قهرمانی لیگ 1، چهار قهرمانی جام حذفی، دو قهرمانی لیگ کاپ، سه قهرمانی سوپر جام – قدردان او خواهد بود. اما حالا داستان به پایان رسیده است و چه داستان فوق العاده ای هم بود.

257 251

امباپه در پاریس چه میراثی بر جای گذاشت؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امباپه در پاریس چه میراثی بر جای گذاشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امباپه در پاریس چه میراثی بر جای گذاشت؟"، کلیک کنید.