به نام حشرات، به کام پرندگان

به نام حشرات، به کام پرندگان

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با روز جهانی پرندگان مهاجر که در سال جاری بر اهمیت حشرات در بقای پرندگان تاکید می کند، گفت: حجم زیاد سم پاشی برای حفاظت از محصولات کشاورزی می تواند بر جمعیت حشرات تاثیر منفی بگذارد و در نهایت پرندگان مهاجر را متضرر کند.

به گزارش انین هر ساله همزمان با دومین شنبه ماه می (22 اردیبهشت) روز پرندگان مهاجر گرامی داشته می شود. هدف از این روز فرهنگسازی و افزایش دانش عمومی است تا مردم هم از زیبایی پرندگان مهاجر لذت ببرند و هم میزبانان خوبی برای این پرندگان باشند. تاکید اصلی امسال با شعار «از حشرات حفاظت کنیم، از پرندگان حفاظت کنیم» با عنوان بر اهمیت حشرات  و حفاظت از آن هاست چراکه حشرات یکی از مهم ترین غذاهای پرندگان هستند.

حسن اکبری در گفت و گو با انین افزود: حدود 25 هزار بی مهره تاکنون در کشور شناسایی شده است که بخش عمده ای از آن ها حشرات هستند. البته به طور قطع تعداد بی مهرگان و حشرات کشور بسیار بیشتر و شناسایی کامل آن ها کار بسیار سختی است.

وی با اشاره به تاثیر سم پاشی بر حشرات توضیح داد: با حجم زیاد سم پاشی برای محافظت از محصولات زراعی و باغی عملا ترکیب حشرات را در طبیعت به شدت تغییر می دهیم و ممکن است بر شرایط زندگی و نحوه تخمگذاری و نمو برخی از حشرات تاثیر منفی بگذارد، در نتیجه پرندگان متضرر شوند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نگاه ما به حشرات نباید همیشه به عنوان مزاحم باشد، تصریح کرد: آن ها نقش اصلی در چرخه های زیستی اکوسیستم بازی می کنند چراکه قدرت زادآوری، سرعت تکثیر  و پراکندگی زیادی دارند و بخش عمده ای از پروتیین چرخه های زیستی را تامین می کنند پس ما باید در نحوه و میزان استفاده از سموم تجدید نظر کنیم.

وی تاکید کرد: لازم است ارگان های متولی مانند وزارت جهادکشاورزی دقت بیشتری در این زمینه داشته باشند علاوه بر آن انجام کار ترویجی نیاز است و شرایط باید به گونه ای مدیریت شود که حشرات حفظ شوند و اکوسیستم کمتر آسیب ببیند. پرندگان هم بتوانند شرایط بهتری را داشته باشند.

ورود سالانه حدود 2 میلیون قطعه پرنده مهاجر به ایران

اکبری با اشاره به اینکه علیرغم شرایط اقلیمی نسبتا خشک ایران، حدود پنج درصد کل جمعیت پرندگان مهاجر دنیا در کشورمان زمستان گذرانی می کنند، تصریح کرد: این عدد بالایی با توجه به شرایط اقلیمی ایران است این در حالیست ایران در مسیر پروازی «سیبری تا نیل»  تقریبا مهم ترین کشور این مسیر است و حدود 16 درصد کل پرندگان مهاجر این مسیر در کشور ما زمستان گذرانی می کنند.

وی اضافه کرد: پرندگان مهاجری که وارد ایران می شوند تنوع خوبی دارند، به گونه ای که بیش از 160 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در کشور ما طی این سرشماری ها شناسایی شده اند  که عدد خیلی بالایی است. تقریبا 450 سایت پوشش می دهیم و این کار کماکان ادامه دارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از نظر پذیرش پرندگان مهاجر کشور بسیار مهمی هستیم، گفت: در غرب آسیا مهم ترین کشور از نظر زیستگاه زمستانی پرندگان مهاجر هستیم و سالانه به طور متوسط حدود 1.8 تا 2 میلیون قطعه پرنده وارد کشور ما می شوند و در زیستگاه های غالبا آبی ایران زمستان گذرانی می کنند.

وی اضافه کرد: ایران مانند بسیاری از کشورهای اروپایی از حدود 50 سال قبل سرشماری پرندگان مهاجر را آغاز کرده است و از اواخر دی و اوایل بهمن هرسال این کار را انجام می دهد.

تغییر در محل استقرار پرندگان مهاجر

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بخش قابل توجهی از پرندگان مهاجر در حاشیه ساحل دریای خزر و تالاب های مجاور خزر و بخشی در آب بندان ها و تالاب های داخلی و برخی در ساحل خلیج فارس مستقر می شوند، گفت: علیرغم اینکه در زیستگاه های داخلی کشور منابع آبی کشور محدود شده است و مشکل جدی داشته ایم ولی خوشبختانه بررسی روند جمعیت پرندگان مهاجر نشان می دهد که فراوانی و تنوع پرندگان وارد شده به کشور کم نشده است البته مکان استقرار آن ها تغییراتی کرده است و بیشتر به سمت دو ساحل اصلی کشور یعنی سواحل خزر و خلیج فارس رفته اند این در حالیست که قبلا بیشتر در سطح کشور پراکنده می شدند، اگرچه الان هم در آب بندان ها و سدها و بسیاری از مکان های طبیعی و منابع آبی انسان ساخت و حتی مزارع کشاورزی غرقابی زمستان گذرانی می کنند.

وی درباره وجود چالش هایی مانند مرگ و میر پرندگان مهاجر در چند سال گذشته و راهکارهای جلوگیری از تکرار چنین شرایطی اظهارکرد: خوشبختانه در سال های اخیر چنین اتفاقی تکرار نشده است. اقدامات خوبی در خلیج گرگان رخ داد تا شرایط آبگیری آن بهتر شود و در نتیجه اجازه رشد عوامل بیماری زا در این محدوده را نمی دهد و امیدوارم این شرایط تداوم داشته باشد.

اکبری اضافه کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز کم و بیش در کشورها وجود دارد. خوشبختانه در سال های اخیر تلفات ناشی از این بیماری موردی و محدود بوده و نگران کننده نبوده است. امیدوارم این وضعیت ادامه داشته باشد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از مشکلات در حوزه پرندگان مهاجر بازار پرندگان فریدون کنار بود، گفت: خوشبختانه زمستان سال گذشته برای اولین بار این بازار برچیده شد البته این به معنای  صفر شدن تخلفات صید غیرمجاز پرندگان مهاجر نیست ولی وجود یک بازار غیر مجاز در ملاعام که به گونه ناخوشایندی لاشه های پرندگان را به حراج می گذاشت، بسیار ناپسند بود. خوشبختانه با همکاری مجموعه قضایی و مقامات محلی و تلاش های بی وقفه همکاران ما در محیط زیست این بازار جمع آوری شد.

وی اضافه کرد: امیدوارم به تدریج پرنده نگری را جایگزین صید پرندگان بکنیم چون واقعا پرندگان از زیباترین و جذاب ترین مولفه های طبیعت هستند و می توانند از لحاظ گردشگری و گذران اوقات فراغت بسیار مفید باشند و اگر این اتفاق بیفتد، ما میزبانان بهتری برای آنان خواهیم بود.

تحلیل نتایج سرشماری های پرندگان مهاجر

اکبری با اشاره به انجام پژوهشی درباره وضعیت پرندگان مهاجر در ایران گفت: ما برای اولین بار سال قبل کل داده های سرشماری پرندگان مهاجر از ابتدا تاکنون یعنی بالغ بر 50 سال اخیر را در قالب یک مطالعه تحلیل کردیم و نتایج آن در حال جمع بندی است.  میزان زیستگاه های پرندگان مهاجر و تعداد و تنوع پرندگان وارد شده به ایران و تغییرات ترکیب آن ها را با این کار متوجه می شویم. این پژوهش می تواند مبنای مطالعات دیگری مانند تاثیر خشکسالی و تغییر اقلیم، بارش و تبخیر  بر ترکیب پرندگان مهاجر قرار گیرد.

پیگیری حقآبه تالاب ها و آلودگی رودخانه ها

وی با بیان اینکه حقآبه تالاب ها و آلودگی رودخانه ها دو موضوع مهم است و همواره سازمان محیط زیست پیگیر این دو مساله بوده است، تصریح کرد: به هر میزان که حقآبه تالاب ها تامین شود، نه تنها پرندگان مهاجر به آن زیستگاه مراجعه می کنند بلکه می توان از بسیاری از مشکلات ناشی از خشک شدن تالاب ها جلوگیری کرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در دانش اکولوژی به تالاب ها سوپرمارکت های طبیعت گفته می شود چراکه فایده های زیادی دارند و مانند یک سوپرمارکت نیازهای مختلفی را تامین می کنند. به عنوان نمونه از نظر زیبایی شناختی، تعادل آب های زیرزمینی، تلطیف هوا، تامین تنوع گیاهی و… هم برای ساکنان همجوار تالاب و هم برای انواع موجودات مزایای زیادی دارند پس باید حقآبه آن ها را تامین کنیم. در این شرایط پرندگان مهاجر هم می توانند از تالاب ها بهره ببرند.

اکبری در پایان گفت: فاضلاب های کشاورزی و انسانی اگر بیش از این وارد رودخانه ها شوند، آلودگی ناشی از آن ها هم آبزیان را با مخاطره مواجه می کند و هم پس از ورود به تالاب و مصب رودخانه ها که به دریاچه ها یا دریاها می ریزند، می تواند به پرندگان مهاجر آسیب بزند.

پایان خبر انین

به نام حشرات، به کام پرندگان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به نام حشرات، به کام پرندگان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به نام حشرات، به کام پرندگان"، کلیک کنید.