ترس در تل آویو، نتانیاهو به دنبال فرار از بحران

ترس در تل آویو، نتانیاهو به دنبال فرار از بحران

درگیری رژیم صهیونیستی در هفت جبهه، تظاهرات ها و اعتصابات گسترده، کاهش آستانه تحمل شهرک نشین ها و در نهایت افزایش انتقادات داخلی و بین المللی از سیاست های رژیم صهیونیستی سبب شده است نخست وزیر این رژیم به عنوان بزرگ ترین بازنده نمایش جنگ غزه به دنبال راهی برای فرار از بحران باشد.

به گزارش انین، محمد بیات؛ کارشناس مسایل بین الملل در یادداشتی با این عنوان در «راهبرد معاصر» نوشت: پیروزی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و متحدان راست گرایش در انتخابات سال گذشته برای بسیاری کارشناسان امور فلسطین اشغالی نوید دهنده دوره ای از ثبات و پایداری سیاسی پس از برگزاری تقریباً پنج انتخابات پیاپی بود. بازگشت «بی بی» به کرسی نخست وزیری به گونه ای بود که وی در گام نخست تصمیم گرفت با تصویب لوایح اصلاحات قضایی موازنه قوا را در ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی به نفع کابینه تغییر دهد و از اختیارات دستگاه قضایی بکاهد.

خیز نتانیاهو و متحدان حریدی اش برای آغاز عصر دیکتاتوری آشکار با واکنش مخالفان و تظاهرات پی درپی در خیابان های تل آویو، حیفا و بیت المقدس مواجه شد. در کشاکش نیروهای سکولار- محافظه کار برای حفظ یا تغییر ساختار سیاسی رژیم ناگهان عملیات «طوفان الاقصی» رخ داد و سبب تغییر معادلات و آغاز فصل جدیدی از ناآرامی های امنیتی- سیاسی در رژیم صهیونیستی شد.

پس از گذشت بیش از 185 روز از  نبرد «طوفان الاقصی»، در حالی که بخشی از مخالفان نتانیاهو به دلیل ادامه جنگ و آزاد نشدن گروگان ها خواستار استعفای نتانیاهو و کابینه اش هستند، شهرک نشینان صهیونیست با حمله به فروشگاه مواد غذایی و خرید ژنراتورهای برق خود را برای پاسخ احتمالی ایران آماده می کنند.

شهرک نشین ها با آگاهی از توان نظامی ایران اقدام به برداشت وجه نقد از عابر بانک ها و با هجوم به فروشگاه ها اقدام به غارت مواد غذایی کردند

سرگشتی، ابهام و نگرانی واژه های مناسبی برای توصیف وضعیت این روزهای شهروندان رژیم صهیونیستی است. توقف فعالیت عادی و تخلیه دست کم هفت سفارتخانه رژیم صهیونیستی در نقاط مختلف منطقه نخستین اقدام صهیونیست ها برای فرار از خشم ایرانیان بود. در بُعد حاکمیتی ارتش صهیونیستی به طور رسمی مرخصی نیروهایش را لغو کرد و با فراخواندن نیروهای ذخیره این پیام را به تهران ارسال کرد برای هر سناریویی آمده است.

کابینه اضطراری اعلام کرد، پناهگاه های جدیدی برای وضعیت قرمز و پناه گرفتن صهیونیست ها از حمله احتمالی ایران در نظر گرفته است. در سوی مقابل، شهرک نشین ها با آگاهی از توان نظامی ایران اقدام به برداشت وجه نقد از عابر بانک ها و با هجوم به فروشگاه ها اقدام به غارت مواد غذایی کردند. هرج ومرج در سرزمین های اشغالی به قدری افزایش یافته است که سخنگوی ارتش صهیونیستی از مردم خواست آرامش خود را حفظ و به صرفاً به اعلامیه های رسمی توجه کنند. دیگر پرده آشوب در فلسطین اشغالی تظاهرات ده ها نفر در اعتراض به سیاست های نتانیاهو و درخواست برای استعفای وی بود.

ششم آوریل جمع بزرگی از مخالفان کابینه و خانواده های اسیران با حضور در خیابان های رژیم صهیونیستی با اعلام سه خواسته استعفای کابینه، برگزاری انتخابات زودهنگام و مذاکره کابینه با حماس برای آزادی گروگان ها فشارها بر نتانیاهو را افزایش دادند. البته این تظاهرات مسالمت آمیز پایان نیافت و علاوه بر درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس، یک صهیونیست برخی معترضان را با ماشین زیر گرفت.

وضعیت افکار عمومی داخل رژیم صهیونیستی به قدری آشفته است که اگر مذاکرات قاهره- دوحه به نتیجه دست نیابد و نتانیاهو نتواند پس از حمله به رفح دستاورد قابل توجهی کسب کند، باید آماده انفجار داخلی باشد.

نتانیاهو اگر نتواند پای ایران را براساس دکترین «اختاپوس» به درگیری های حوزه عربی باز کند، احتمال باز شدن جبهه گسترده در جبهه شمالی و جنوب لبنان به شدت افزایش خواهد یافت

درگیری رژیم صهیونیستی در هفت جبهه، تظاهرات ها و اعتصابات گسترده، کاهش آستانه تحمل شهرک نشین ها و در نهایت افزایش انتقادات داخلی و بین المللی از سیاست های رژیم صهیونیستی سبب شده است نتانیاهو به عنوان بزرگ ترین بازنده این نمایش به دنبال راهی برای فرار از بحران باشد. دامنه و نوع حمله تروریستی جنگنده های اف- 35 رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی ساختمان سفارت ایران در دمشق نشان دهنده این نکته است، «بی بی» برای تغییر نگاه ها از نوار غزه به سمت دیگری به دنبال افزایش دامنه جنگ منطقه ای با ایران است.

در این سیاست رژیم صهیونیستی وارد بُعد محدودی از درگیری مستقیم و سطح گسترده تری از افزایش دامنه تنش ها در جغرافیای غرب آسیا خواهد شد. در چنین صحنه آرایی ای ایران می تواند برای احیای بازدارندگی در منطقه پاسخ متقابلی به رژیم صهیونیستی بدهد و وارد نبرد مستقیم با رژیم صهیونیستی شود یا آنکه با انتخاب گزینه های هدفمند به گونه ای به حمله تل آویو پاسخ دهد که علاوه بر گسترش نیافتن دامنه تنش در منطقه، فرآیند شکست رژیم صهیونیستی در جنگ غزه را تسهیل کند.

برخی تحلیلگران معتقدند، نتانیاهو اگر نتواند پای ایران را براساس دکترین «اختاپوس» به درگیری های حوزه عربی باز کند، احتمال باز شدن جبهه گسترده در جبهه شمالی و جنوب لبنان به شدت افزایش خواهد یافت.

بهره سخن

سیر تحولات چند روز اخیر یادآور این نکته کلیدی است که انتخاب زمان و مکان مناسب برای پاسخ به حمله تروریستی دمشق دارای هزینه و بار روانی بسیار سنگین برای شهرک نشین های صهیونیست بوده است. اساساً تداوم وضعیت اضطراری و نگرانی ناشی از پاسخ ایران می تواند بخشی از برنامه نظام برای ترمیم بازدارندگی در جبهه شمالی باشد.

رصد و فهم صحیح تحولات از سوی کارشناسان و فعالان فضای مجازی قدرت مانور و گزینه های پیش روی نظام را برای هدف قرار دادن منافع رژیم صهیونیستی تقویت خواهد کرد. پاسخ متقابل ایران هر چه باشد، رژیم صهیونیستی وارد باتلاقی پیچیده شده است که راه حل مشخصی برای خروج از آن ندارد. در چنین شرایطی مقام های تصمیم گیر در تهران باید همانند همیشه دور اندیشی پیشه کنند و براساس اصل فروپاشی رژیم صهیونیستی از درون به اقدامات غیرعقلانی رژیم واکنش نشان دهند. 

پایان خبر انین

ترس در تل آویو، نتانیاهو به دنبال فرار از بحران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ترس در تل آویو، نتانیاهو به دنبال فرار از بحران" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ترس در تل آویو، نتانیاهو به دنبال فرار از بحران"، کلیک کنید.