تنگ بنیون بهشتِ گردشگری بوشهر

تنگ بنیون بهشتِ گردشگری بوشهر

انین/گیلان اگر قصد سفر به استان بوشهر را دارید، پیشنهاد می شود، حتماً به تنگ بنیون واقع در شهرستان تنگستان در این منطقه سر بزنید. این تنگ در حقیقت متشکل از پوشش گیاهی بی نظیر و متراکمی در میان کوه های خاییز، در امتداد رشته کوه زاگرس است. زیبایی خیره کننده آن، سالانه گردشگران بی شماری را به سمت خود می کشاند.

تنگ بنیون کجاست؟

تنگ بنیون در نزدیکی جنوب روستای بنیون، واقع در اهرم، مرکز شهرستان تنگستان استان بوشهر، قرار دارد. این تنگ به بافت گیاهی متراکم خود که در میان کوهستان محصور شده، شهرت دارد.

این منطقه از لحاظ آب و هوایی و اقلیمی برای گونه های گیاهی و جانوری خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

کوهستان های اطراف تنگ، که پیش تر ذکر شده بودند، در حقیقت کوه های خاییز نام دارند، که از مجموعه رشته کوه های زاگرس سرچشمه می گیرند و بلندترین کوه این منطقه به نام بیرمی معروف است. این کوه ها در منطقه خاییز واقع در جنوب شرقی شهرستان تنگستان با وسعتی حدود 35000 هکتار قرار گرفته اند.

تنگ بنیون، شامل دو چشمه اصلی به عمق حدودی 1 متر است که آب زلال و شفاف رودخانه جاری در میان بافت گیاهی آن، توسط این دو چشمه تامین می شود. گردشگران در فصول گرم سال، می توانند در این آب شنا کنند.

امکانات تفریحی تنگ بنیون

اغلب گردشگرانی که برای بازدید از تنگ بنیون به این منطقه می آیند، از جمله طبیعت دوستان هستند که با هدف لذت بردن از مناظر سرسبز و درختان مملو از شکوفه های بهاری در فصل بهار به این تنگ سر می زنند. اما در این منطقه امکانات تفریحی دیگری نیز وجود دارد.

یکی از لذت بخش ترین تفریحات تنگ بنیون، به ویژه در فصول گرم سال، آبتنی در آب های زلال و شفاف این تنگ برای علاقه مندان به شنا است.

افراد می توانند با به همراه داشتن لوازم شنا، در این تنگ، بدون خطر و با امنیت کامل، آبتنی کرده و از مناظر اطراف لذت ببرند.

حیات وحش اطراف تنگ بنیون

شرایط آب و هوایی و جغرافیایی این منطقه به گونه ای است که، تنگ بنیون را نه تنها برای رشد گیاهان و ایجاد پوشش گیاهی بی نظیر و چشم اندازی زیبا برای انسان ها مهیا کرده است، بلکه می توان از این تنگ به عنوان زیستگاهی برای انواع گونه های جانوری یاد کرد.

طبق آخرین آمارها، این منطقه اقامتگاه حدود 20 گونه پستاندار، 19 گونه خزنده، 4 گونه دوزیست و هم چنین 95 گونه پرنده است.

هم چنین در سال های اخیر، کوچ برخی پرندگان مهاجر به منطقه تنگ بنیون مشاهده شده است. این موضوع نشان می دهد، شرایط جغرافیایی تنگ برای مهاجرت گونه های خاص پرندگان نیز مناسب است.

بهترین زمان بازدید از تنگ بنیون

با توجه به اینکه تنگ بنیون در استان بوشهر واقع شده است و این استان به دلیل هم جواری با آب های نیلگون خلیج فارس، آب و هوایی گرم و شرجی دارد، سفر به این منطقه در فصل تابستان به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

هم چنین به دلیل شرایط جغرافیایی کوهستانی این منطقه فصول سرد سال، پاییز و زمستان، ممکن است شاهد بارندگی و سرمای شدید هوا به ویژه پس از غروب آفتاب باشیم. بنابراین بهترین زمان بازدید از تنگ بنیون در استان بوشهر، اوایل فصل بهار است.

پایان خبر انین

تنگ بنیون بهشتِ گردشگری بوشهر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تنگ بنیون بهشتِ گردشگری بوشهر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تنگ بنیون بهشتِ گردشگری بوشهر"، کلیک کنید.