خودکشی ها در ایران مولود فقر و جیب خالی است/ فرد خودکشی کرده باید کجا دفن شود؟

مظاهر گودرزی: برای کسی که خودکشی می کند نباید مراسم یادبود گرفت؟ در یکی دو روز گذشته یک اظهارنظر درباره افرادی که دست به خودکشی می زنند پر بازدید شده است، «برگزاری مراسم یادبود برای فردی که خودکشی کرده اشتباه است و نباید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود.» این جمله را رییس شبکه بهداشت شهرستان بویراحمد گفته است، بهنام نیازی در بخشی دیگری از گفت وگوی خود با ایلنا بیان کرده: «چندی پیش کودکی 11 ساله اقدام به خودکشی کرده بود، فرزند طلاق بود، پدرش از کار افتاده بود و دچار فقر خانوادگی بودند. آموزش و پرورش و مدرسه برای این دختر مراسم یادبود برگزار کردند، که به اعتقاد من این کار، باعث می شود الگوبرداری منفی برای دانش آموزان اتفاق افتد.»

در همین جمله بالا که توسط رییس شبکه بهداشت شهرستان بویر احمد گفته شده چندین آسیب اجتماعی وجود دارد، آسیب هایی مانند طلاق، فقر، بیکاری، شاید اگر قرار باشد جلوی الگوبرداری منفی از خودکشی گرفته شود سیاست گذاری ها برای رفع این قبیل از آسیب های اجتماعی خیلی بنیادی تر از نگرفتن مراسم یادبود باشد.

درهمین باره فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به انین می گوید: «اکثر خودکشی های اخیر در ایران مولود فقر، نداری و جیب خالی است، اینکه می گویند فقر از کفر بدتر است دقیقا به همین مسایل برمی گردد، در جامعه ای که تورم آن بالای 40 درصد و درآمد اهالی آن کم است، حتی برخی از آن ها بیکار هم هستند، طبیعی است که وضعیت روحی برخی افراد به جایی برسد که دست به خودکشی بزنند بنابراین مراسم گرفتن و دفن کردن آن افراد نوعی احترام به خانواده او است.»

او ادامه می دهد: «برگزاری مراسم برای این افراد نوعی احترام و تکریم به خانواده است، این طور مواقع باید پرسید خانواده آن فرد چه گناهی کرده است، حتی چون خانواده این افراد بیشتر داغدار هستند باید مراسم را به نحو احسنت انجام داد.»

اکثر خودکشی های اخیر در ایران مولود فقر و جیب خالی است/ «هیچ توصیه ای نداریم که فرد خودکشی کننده در قبرستان عمومی دفن نشود»

افراد خودکشی کرده جدا از سایرین دفن شوند

رییس شبکه بهداشت شهرستان بویراحمد در ادامه اظهار نظر بحث برانگیز خود گفته که: «قبلاً در استان کهگیلویه و بویراحمد اگر کسی خودکشی می کرد، حتی افراد در مراسم تشییع او حضور پیدا نمی کردند و در نقطه ای دور از قبرستان او را مدفون می کردند تا نشان دهند که این عمل زشت و تابو است، متاسفانه اکنون فضای فرهنگی تغییر کرده و می بینیم که مثل گذشته نیست.»

اما فاضل میبدی در پاسخ به این پرسش که آیا توصیه ای برای دفن کردن افراد خودکشی کرده خارج از قبرستان سایرین وجود دارد به انین می گوید: «از نظر شرعی هیچ توصیه ای نداریم که این افراد به دور از قبرستان سایرین دفن شوند. کسی که می گوید برای این افراد مراسم برگزار نکنیم نظرش خلاف منطق، عاطفه و وجدان است، دستور کلی شرع این است باید به خانواده متوفی احترام گذاشت تا برای او تسلای خاطر باشد.»

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم بیان می کند: «کسی که خودکشی کرده حتما علتی داشته است، نمی شود گفت که او صد درصد مقصر است، کسی که دست به خودکشی می زند عوامل زیادی دارد لذا باید آن عوامل را بررسی کرد، هیچ کس در شرایط عادی دست به چنین کاری نمی زند، حتما تحت شرایط سخت و فشارهای روحی قرار می گیرند که این کار را انجام می دهند. من بر این باورم که باید به خانواده افرادی که خودکشی کرده اند بیشتر تسلیت گفت و مراسم آنها را مهم تر انجام داد تا بتوانند از آن وضعیت روحی سخت به سلامت عبور کنند.»

روند صعودی خودکشی در ایران

اظهار نظر درباره نگرفتن مراسم ترحیم برای افرادی که خودکشی کرده اند درحالی گفته می شود که برخی کارشناس ها معتقدند روند خودکشی در ایران صعودی است. قبل تر مصطفی معین، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و وزیر علوم در دولت اصلاحات به انین گفته بود: «اختلالات روانی در ایران از متوسط جهانی وضعیت بدتری دارد، درباره خودکشی ایران از میانگین جهانی پایین تر است با این تبصره که متاسفانه فرآیندی خودکشی رو به رشد است.»

233233

خودکشی ها در ایران مولود فقر و جیب خالی است/ فرد خودکشی کرده باید کجا دفن شود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خودکشی ها در ایران مولود فقر و جیب خالی است/ فرد خودکشی کرده باید کجا دفن شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خودکشی ها در ایران مولود فقر و جیب خالی است/ فرد خودکشی کرده باید کجا دفن شود؟"، کلیک کنید.