رتبه باورنکردنی ایران در فرونشست زمین

رتبه باورنکردنی ایران در فرونشست زمین

به گزارش انین، رییس بخش خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی اظهار داشت: نرخ های فرونشست در ایران سرسام آور است و همراه با هند و برخی از ایالات آمریکا و چین بالاترین نرخ فرونشست را دارد.

علی بیت الهی در گفت وگو با ایلنا درباره نرخ فرونشست در ایران نسبت به متوسط نرخ جهانی اظهار داشت: یک مطالعات جهانی درخصوص نرخ فرونشست زمین در کشورهای مختلف انجام شده و نشان می دهد حدود 3 تا 5 درصد پهنه های فرونشستی زمین در کل دنیا دارای نرخ فرونشست بین 10 تا 15 سانتیمتر است. یعنی فرونشست و پهنه فرونشستی که نرخ بالای 10 تا 15 سانتیمتر داشته باشند، در دنیا به ندرت دیده می شود و نرخ فرونشست عمده پهنه ها زیر 10 سانتیمتر است. اما در ایران نرخ فرونشست در این پهنه ها به بالای 15 سانتیمتر می رسد.

وی با بیان اینکه نرخ فرونشست بسیار بیشتر از بالاترین نرخ فرونشست در دنیا است، ادامه داد: نرخ فرونشست در برخی از نواحی استان کرمان به 40 سانتیمتر می رسد و در جنوب استان البرز و در نزدیکی پایتخت نرخ فرونشست بالای 30 سانتیمتر در سال است. همچنین در برخی از نواحی استان اصفهان نرخ فرونشست به بیش از 15 سانتیمتر در سال می رسد. در جنوب تهران نرخ فرونشست بالای 20 سانتیمتر در سال ثبت شده و برخی از نواحی ورامین نرخ فرونشست بالای 20 سانتیمتر در سال دارد .در مناطقی مانند نیشابور و کاشمر هم اعداد به مراتب بالاتر است.

رییس بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی تاکید کرد: مطالعات و این اعداد نرخ فرونشست در ایران نشان می دهد که بعد از کشور هندوستان که در برخی از محدوده های این کشور نرخ فرونشست به بیش از 50 سانتیمتر در سال می رسد، متاسفانه کشور ما در رتبه دوم قرار دارد و نرخ های فرونشست در ایران سرسام آور است و همراه با هند و برخی از ایالات آمریکا و چین بالاترین نرخ فرونشست را دارد. اما تفاوت ایران با هند و آمریکا در این است که پهنه های فرونشستی در بسیاری از استان ها گسترده و تعدد پهنه های فرونشستی در ایران بیشتر است.

بیت الهی افزود: به این معنا در ایران استان های البرز، سمنان، تهران، خراسان رضوی، کرمان، فارس و … دارای پهنه های فرونشستی دارند و حتی استان گلستان هم دارای پهنه های فرونشستی با نرخ های بالای 22 درصد است که عمده دلایل این نرخ های بالای فرونشستی برداشت هایی غیرمجاز از آب های زیرزمینی است که اتفاقا در استان گلستان به دلیل پنبه کاری ها، ذرت کاری ها و …بی رحمانه ترین برداشت ها از آب های زیرزمینی انجام می شود.

وی گفت: در ایران همواره راحت ترین گزینه برای دسترسی به آب، حفر چاه بوده است و عمدتا هم به دلیل افت سطح آب های زیرزمینی فرونشست در ایران تشدید پیدا می کند.

47236

رتبه باورنکردنی ایران در فرونشست زمین

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رتبه باورنکردنی ایران در فرونشست زمین" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رتبه باورنکردنی ایران در فرونشست زمین"، کلیک کنید.