روسیه: چرا داعش فقط به دشمنان آمریکا حمله می کند؟

روسیه: چرا داعش فقط به دشمنان آمریکا حمله می کند؟

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید شواهد مستقیم و غیر مستقیم زیادی از دخالت دولت کنونی آمریکا در حمایت مالی از «تروریسم اوکراینی» وجود دارد.

دیپلمات ارشد روسیه می گوید «این حمایت ها شامل مواردی چون میلیاردها دلار و حجم وسیعی از تسلیحاتی است که به رژیم کی یف داده شده، استفاده از زبان تهاجمی علیه روسیه و ملی گرایی خشن، ممنوعیت مذاکرات صلح درباره اوکراین و درخواست های مکرر برای ادامه درگیری، امتناع از گفت وگو درباره حملات تروریستی کی یف و حمایت گسترده سیاسی و رسانه ای از جنایات ارتکابی وحشتناک از سوی ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین می شود».

او معتقد است «تلاش های روزانه واشنگتن برای سرپوش گذاشتن بر اتهامات خود در کی یف و تلاش برای منحرف کردن قصور از خود و رژیم زلنسکی که با استفاده از داعش پرورش داده، دیگر مواردی که آمریکا به آن ها اهتمام ورزیده است اما اینجاست که آن ها در تله خود گیر افتاده اند».

زاخارووا در مقاله ای برای روزنامه Komsomolskaya Pravda با عنوان «بایدن داعش را دوست دارد، نه صلح را» نوشت: «در گذشته، واشنگتن فعالانه از مجاهدین در افغانستان به عنوان بخشی از تلاش خود برای مخالفت با اتحاد جماهیر شوروی حمایت کرد، به آن ها سلاح داد و این گروه را کنترل می کرد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده به یاد آورد که چگونه آمریکا تصمیم گرفت مجاهدین را جذب کنند و نام وهابی، اسلام سنی را به افغانستان وارد کنند تا بر اتحاد جماهیر شوروی غلبه کنند. القاعده دقیقا از آن کمپین افغانستان بیرون آمد».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه مطلب خود و با اشاره به اینکه «آن ها بعد از افغانستان به عراق رفتند»، نوشت: «در سال 2003، آمریکا با بهانه ای واهی به عراق حمله کرد و به یک باره، تمامی اعضای حزب بعث این کشور که هسته اصلی ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی بودند، خودشان را بیکار یافتند. آن ها گروهی از متخصصان زبده و جوان بودند که بعدا کادر یک سازمان افراطی جدید را تاسیس کردند».

او در ادامه نوشت: «در آوریل 2006، واشنگتن پست یک سری اسناد محرمانه پنتاگون را یافت که نشان می داد از 2004 تا 2006 پروپاگاندای نظامی آمریکا به عمد “ابومصعب الزرقاوی” نخستین رهبر القاعده را در عراق بال و پر داد».

زاخارووا با اشاره به اینکه «در اکتبر 2006 نشست مشورتی مجاهدین گروه جدیدی را ایجاد کرد که تروریست های المصری و سایر گروهای افراطی را از داعش گردهم آورد»، نوشت: «آن ها ابوعمر البغدادی را که آمریکایی ها به هر دلیلی از زندانی در عراق آزاد کرده بودند، به عنوان رهبر جدید این گروه جدید افراطی منصوب کردند. او همکاری نزدیکی با اسلام گرایان سوریه برقرار کرد که علیه دولت قانونی بشار اسد می جنگیدند. در آوریل 2013، سازمان تروریستی گسترش یافته نام جدیدی به نام دولت اسلامی عراق و شام (داعش) داده شد. در سال 2014 این گروه قصد خود را برای ایجاد خلافت در عراق و سوریه اعلام کرد».

دیپلمات ارشد روسیه در ادامه نوشت: «آمریکایی ها تصمیم گرفتند تا با تشکیل ایتلافی با داعش مبارزه کنند. بنابراین، معلوم می شود که پس از القاعده، آمریکایی ها خواسته یا ناخواسته دستی در ایجاد یک هیولای دیگر به نام داعش داشته اند که متعاقبا در قتل های تروریستی وحشتناک در سراسر جهان افراط کرد. امروز کارشناسان و نیروهای امنیتی بازنشسته آمریکایی به نقش اصلی و تعیین کننده آمریکا در تولید و ایجاد داعش و طولانی کردن حیات آن اشاره می کنند».

او همچنین با اشاره به دخالت روسیه در بحران سوریه نوشت: «در 2015 و در واکنش به درخواست دولت مشروع سوریه، روسیه واحدی از نیروهای هوابرد خود را برای کمک به ارتش سوریه برای مقابله با تروریست ها اعزام کرد. نیروهای روس در برنامه های داعش برای تحمیل کنترل خود بر مناطق وسیعی در عراق و سوریه از جمله حلب و دمشق دخالت کردند. تروریست بین المللی شامل ده ها هزار شبه نظامی از بیش از 80 کشور برای رسیدن به این اهداف تلاش می کردند. مداخله روسیه بود که ارتش سوریه را قادر ساخت تا این تهدید را متوقف کند و بیشتر کشور را از چنگ تروریست ها آزاد کند».

زاخارووا همچنین اشاره کرد که «ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2015 سخنرانی و پیشنهاد کرد که یک جبهه متحد ضد داعش با الگوبرداری از ایتلاف ضد هیتلر ایجاد شود. واکنش غرب اما عدم پذیرش بود. آمریکا به جای کمک به ما برای مقابله با داعش، هر کاری از دستش برآمد برای مداخله در تلاش های ما انجام داد. جالب نیست، مگر نه؟».

او در ادامه نوشت: «اردوگاه آوارگان التنف که مامن افراط گرایی تحت کنترل آمریکا بود، به حیاتش در جنوب شرق سوریه ادامه می دهد. این اردوگاه به مامن و پناهگاهی برای تروریست ها بدل شده که آن ها پیش از آنکه به ماموریت های خود بروند، آموزش می بینند. کاخ سفید کاملان واضح از خط سیری تاکتیکی در سوریه تبعیت می کند، جایی که به ظاهر خود را متعهد کرده که “مخالفان میانه رو” از تروریست های داعش را به شیوه ای واضح و غیررسمی دسته بندی کند».

دیپلمات روس به عنوان مثال به «جبهه فتح الشام»  یا همان النصره سابق و شاخه ای از القاعده در سوریه اشاره کرد و نوشت، این گروه تروریستی و «سایر گروه های مسلح مشابه که در نهایت متحد شدند و “هیات تحریر الشام” را تشکیل دادند».

او در این باره توضیح داد: «تغییر نام وجود دارد اما تاکنون جدایی صورت نگرفته است. بر اساس شواهد، واشنگتن کل ماجرا را این گونه برنامه ریزی کرده است؛ می خواهد درگیری ادامه یابد و تعداد قربانیان چند برابر شود و در عین حال مانع از بین رفتن قطعی آن جایگاه تروریسم بین المللی شود».

زاخارووا همچنین نوشت: «عجیب تر اینکه، داعش در سال های اخیر برنامه هایش را تنظیم کرد و اکنون به دشمنان آمریکا مانند طالبان در افغانستان، ایرانی ها، مقام های مشروع سوریه و روسیه حمله می کند. این تنها چیزی است که در ظاهر، نهفته است و می توان از گزارش های خبری جهان به دست آورد».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره مواضع آمریکا در قبال فلسطین هم نوشت: «در 1992، آمریکایی ها روند انتخاباتی دموکراتیک را برای فلسطینی ها تحمیل کردند. اختلافات بین آن ها با ایجاد یک حزب سیاسی به نام حماس در نوار غزه از طریق انتخابات دموکراتیک به اوج خود رسید. از مکاتباتی که اخیرا از حالت محرمانه خارج شده و بین مقامات وزارت خارجه ایالات متحده در سال 2021 است، مشخص شده بایدن پرداخت 360 میلیون دلاری به حماس را که از طریق آژانس توسعه بین الملل آمریکا ارسال شده بود، لغو کرد».

او در ادامه نوشت: «دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا، پرداخت ها را به حالت تعلیق درآورد، در حالی که بایدن دستور داده که این پرداخت ها از سر گرفته شود. نتیجه برای همه مشخص است. یکی از جزییات این است که به نظر می رسد اسراییل نزدیکترین متحد آمریکاست و با دیدن اقدامات حماس به شدت عصبانی است».

زاخارووا با طرح پرسشی درباره اینکه «آیا منطقی در اینها هست؟» جواب داد: «بله پول و قدرت. در وضعیتی این چنینی که یک ممنوعیت حقوقی بین المللی برای مداخلات مستقیم وجود دارد، انگیزه باطنی ایجاد “آشوب کنترل شده” و بازگرداندن نظم جهانی با کمک تروریست ها وجود دارد».

او در پایان نوشت: «سوال من از کاخ سفید این است؛ داعش واقعا چیست؟ نمی خواهید نظرتان را تغییر دهید؟».

31131

روسیه: چرا داعش فقط به دشمنان آمریکا حمله می کند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روسیه: چرا داعش فقط به دشمنان آمریکا حمله می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روسیه: چرا داعش فقط به دشمنان آمریکا حمله می کند؟"، کلیک کنید.