روشی جالب برای درمان افسردگی

روشی جالب برای درمان افسردگی

آفتاب نیوز :

دانشمندان کشف کرده اند که تحریک الکتریکی سطح چشم می تواند علایم افسردگی را کاهش دهد و عملکرد شناختی را در مدل های حیوانی بهبود بخشد.

این یافته های مهم توسط یک تیم تحقیقاتی مشترک از دانشکده پزشکی “LKS”، دانشگاه “هنگ کنگ” و دانشگاه “شهری هنگ کنگ” (CityU) در مجلات Brain Stimulation و Annals of the New York Academy of Sciences منتشر شده است.

افسردگی عمده یا ماژور، شایع ترین اختلال روانپزشکی وخیم در سراسر جهان است. اخیراً سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داده است که همه گیری بیماری کووید-19 موجب افزایش گسترده تعداد افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب شده است و تقریباً 25 درصد از بیماران در حال حاضر به درمان های موجود به اندازه کافی پاسخ نمی دهند.

در سال 2015، دکتر “لیم لی وی” استادیار دانشکده علوم زیست پزشکی دانشگاه هنگ کنگ گزارش داد که تحریک عمیق مغزی قشر پیش پیشانی مغز حیوانات می تواند علایم افسردگی را تسکین دهد و عملکرد حافظه را بهبود ببخشد. این اثرات درمانی به رشد سلول های مغزی در هیپوکامپ؛ ناحیه ای از مغز که در یادگیری و عملکرد حافظه نقش دارد، نسبت داده شد. با این حال، این روش که به عنوان “تحریک عمیق مغز” نیز شناخته می شود، تهاجمی است و نیاز به جراحی برای کاشت الکترود در مغز دارد که ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی مانند عفونت و سایر عوارض پس از عمل را ایجاد کند.

اکنون یک تیم تحقیقاتی مشترک از دانشکده پزشکی “LKS”، دانشگاه “هنگ کنگ” و دانشگاه “شهری هنگ کنگ” کشف کرده اند که تحریک الکتریکی سطح چشم می تواند علایم افسردگی را کاهش دهد و عملکرد شناختی را در حیوانات بهبود بخشد.

این گروه از محققان هنگ کنگی به دنبال راه های جایگزین برای درمان بیماری های عصبی و روانی هستند. آن ها کشف کردند که تحریک غیرتهاجمی سطح قرنیه چشم معروف به “تحریک الکتریکی قرنیه” (TES) که مسیر های مغزی را فعال می کند، منجر به اثرات قابل توجه ضد افسردگی و کاهش هورمون های استرس در مدل های حیوانی برای افسردگی می شود.

علاوه بر این، این روش بیان ژن های دخیل در توسعه و رشد سلول های مغزی در هیپوکامپ را تحریک کرد.

سرپرستی این تیم تحقیقاتی بر عهده دکتر “لیم لی وی” است.

محققان در آزمایش های خود بررسی کردند که آیا این رویکرد می تواند برای درمان بیماری آلزایمر که یک نوع رایج از زوال عقل و بدون درمان قطعی است، مورد استفاده قرار گیرد یا خیر. آن ها دریافتند که این تحریک غیرتهاجمی در موش ها، عملکرد حافظه را به شدت بهبود می بخشد و تجمع “بتا آمیلویید” در هیپوکامپ که یکی از علایم بیماری آلزایمر است را کاهش می دهد.

دکتر “لین چان لای-هنگ” متخصص تحریک الکتریکی اهداف بینایی و غیربصری مغز توضیح داد: تحریک الکتریکی از طریق قرنیه، یک روش غیرتهاجمی است که در ابتدا برای درمان بیماری های چشم توسعه یافته است. اگر بتوان از آن برای درمان بیماری های عصبی-روان پزشکی استفاده کرد، یک پیشرفت علمی قابل توجه است.

وی افزود: این یافته های تحقیقاتی، راه را برای فرصت های درمانی جدید و توسعه درمان های جدید برای بیماران مبتلا به افسردگی و زوال عقل مقاوم به درمان هموار می کند. با این وجود، آزمایش های بالینی باید برای تایید اثربخشی و ایمنی این روش در انسان انجام شود.

روشی جالب برای درمان افسردگی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روشی جالب برای درمان افسردگی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روشی جالب برای درمان افسردگی"، کلیک کنید.