زندگی به اضافه پنج – انین

زندگی به اضافه پنج - انین

«تا سه ماهگی نمی دانستیم که 5 قلو باردار هستم. تصور می کردیم فقط یک جنین است. سه ماهه که بودم، رفتیم سونوگرافی و گفتند که 5 قلو هستند. »

به گزارش انین، آنچه می خوانید گفت وگوی «شهروند» با مادر تبریزی است که 5 قلو به دنیا آورد: انتظار به سر آمده است و پنج قلوهای تبریزی به دنیا آمدند. پنج قلوهایی از خانواده ای اهل لیلانِ شهرستان ملکان استان آذربایجان شرقی.  دقیقا 9:40 پنجم خرداد ماه زمانی است که بخش زایمان بیمارستان الزهرای تبریز با خبر به دنیا آمدن چهارقلوها پرهیاهو شد. خانواده سه نفره ای که صبح پنجمین روز خردادماه  هشت نفره شدند. برادرانی با وزن های متفاوت. قل اول با وزن دو کیلو و 100 گرم، قل دوم یک کیلو و 530 گرم، قل سوم یک کیلو و 920 گرم، قل چهارم یک کیلو و 700 گرم و قل پنجم هم دارای وزن دو کیلو و 100 گرم هستند. قرار است نام 5 قلوها سبحان، امین، مبین، رضا و محمد باشد. مهدی، پدر 42 ساله می گوید وقتی شنید که همسرش در دومین بارداری خود پنج فرزند به دنیا می آورد، ابتدا غافلگیر شد، اما حالا خیلی خوشحال است  گویی خدا دنیا را به او داده است.

مادر هنوز در آی سی یو، بستری است. 5 جنین، 36 هفته  در شکم مادر ماندند، یک هفته به ماه نهم مانده بود که مادر دیگر طاقت نیاورد. وقت زایمانش بود. حالا 5 نوزاد، در دستگاه های مخصوص نگهداری می شوند. فاطمه سلیمی  30 سال دارد. مادری است که در دومین زایمانش، صاحب 5 فرزند پسر شده است. دختر اول شان 5 سال دارد.  باوجودی که در آی سی یو بستری است و به سختی می تواند صحبت کند، اما خوشحالی در کلامش هویداست. او به «شهروند» می گوید که حال بچه ها خوب است. تنها یک هفته مانده بود تا 9 ماهه شوند اما کمی عجول بودند و به دنیا آمدند. او در گفت وگوی  اختصاصی با «شهروند» توضیح بیشتری می دهد.

 وقتی متوجه شدید که 5 قلو باردار هستید، واکنش تان چه بود؟

بارداری به صورت کاملا طبیعی اتفاق افتاد. ما از هیچ روش درمانی استفاده نکردیم. تا سه ماهگی نمی دانستیم که 5 قلو باردار هستم. تصور می کردیم فقط یک جنین است. سه ماهه که بودم، رفتیم سونوگرافی و گفتند که 5 قلو هستند.  خوشحال شدیم،  اما گفتند  برای اینکه بچه ها را نگه داریم باید نزد پزشکان متخصص برویم. ما هم مطب چند پزشک مطرح در تبریز رفتیم. به ما می گفتند می توانیم سه قل را سقط کنیم. درواقع به ما پیشنهاد دادند که 3 تا از جنین ها را به اصطلاح پوچ کنیم و تنها دو تا از آنها را نگه داریم. پزشک گفته بود که 5  قلب تشکیل شده. مگر می توانستیم جان کودکان مان را بگیریم. من و همسرم با توجه به اینکه در آزمایش ها صحت و سلامت آنها تایید شده بود، به هیچ عنوان حاضر به این کار نشدیم و با اطمینان کامل تصمیم گرفیتم بچه ها را نگه داریم و در نهایت نیز به یاری خداوند این مراحل سخت را طی کردیم.

در خانواده و بین اقوام سابقه چند قلویی داشتید؟
چند قلو زایی در خانواده من و همسرم ژنتیکی است، اما تاکنون 5 قلو نداشتیم  آنچه بوده، 2 قلو و نهایتا 3 قلو بوده اند.

چند وقت است که ازدواج کرده بودید؟
سال 95 ازدواج کردیم. ازدواج مان هم فامیلی نبود. دختر اولم  سال 98  به دنیا آمد، اما خیلی تنها بود. تصمیم گرفتیم بچه دوم بیاوریم.  برایمان هم تفاوتی نداشت دختر باشد یا پسر، مهم بود که «سلنا»، دخترم، تنها نباشد.

در مدت بارداری مشکل خاصی نداشتید؟
چرا… در این مدت تحت فشار زیادی بودم. ارگان های بدنم فشار بیش از حدی را تحمل می کردند. تا جایی که دوهفته پیش از زایمان مجبور شدم در بیمارستان بستری شوم و هفته آخر هم دیگر توان راه رفتن نداشتم  و  از ویلچر برای حرکت  کمک می گرفتم. اما همه اینها واقعا ذره ای برایم ناراحتی ایجاد نمی کرد. حس شیرین به دنیا آمدن 5 قلوهای شیرین، خیلی زیبا بود. سخن گفتن از آن روزهای سخت هنوز هم برای فاطمه دشوار است: «انگاری بندبند استخوان هایم داشت از هم باز می شد، دیگر نمی توانستم تکان بخورم. روزهای آخر دیگر نفسم بالا نمی آمد، اما همین حس مادری، شیرین است.»

پیش از این، کار می کردید؟
بله من حسابداری خوانده ام و لیسانس دارم. پیش از بارداری به صورت تمام وقت  کار می کردم، اما در زمان بارداری مجبور شدم به صورت پاره وقت و دورکاری به فعالیتم ادامه دهم، اما حالا با وجود 6 فرزند فکر نمی کنم بتوانم کارم را ادامه بدهم.

بچه ها در چه شرایطی قرار دارند؟
دقیقا نمی دانم ظاهرا دو بچه در دستگاه و بقیه هم در آی سی یوی نوزادان هستند.

هزینه های بیمارستان چقدر شده است؟
 زایمان طبیعی که نتوانستم انجام دهم. پزشکان مجبور شدند زایمان سزارین انجام دهند. پیش از زایمان که 15 روز بستری بودم. حالا هم مشخص نیست چند شب باید با بچه ها بستری باشم؛ هنوز نمی دانم حساب بیمارستان چقدر می شود.

شیرینی ضربدر پنج

مهدی حضرتی، پدر 42 ساله 5 قلوهای تبریزی که صحبت هایش به شادی آمیخته است از تجربه شنیدن خبر پنج قلوها  به خبرنگار «شهروند» می گوید و توضیح می دهد: «ابتدا باورم نمی شد از اینکه یکباره صاحب 5 فرزند باشم تعجب کرده بودم؛ از خدا خواستم به من توانایی نگهداری و بزرگ کردن آنها را بدهد. از طرفی هم نگران همسرم بودم که چطور دوران بارداری را به سلامت پشت سر بگذارد.»
او می گوید: «وقتی متوجه شدیم که همسرم 5 قلو باردار است به چند متخصص زنان و زایمان مراجعه کردیم. همه پزشکان یک صدا معتقد بودند، بهتر است بچه ها را سقط کنیم. با حالت تمسخر می گفتند اینها زنده نمی مانند، اما قلب بچه ها شکل گرفته بود و ضربان قلب هر 5 جنین را شنیده بودم. مگر می توانستم جان بچه هایم را که صدای قلب شان را شنیده بودم، بگیرم. گفتم خدا خودش داده، خودش هم بخواهد نگه می دارد. توکل کردیم به خدا و با اطمینان، بچه ها را نگه داشتیم. همسرم از آن روز به مرکز درمانی الزهرای تبریز رفت و تحت نظر قرار گرفت. هر هفته برای کنترل جنین ها به مرکز درمانی می رفتیم.  تا دو هفته قبل از زایمان که فاطمه ممکن بود آنزیم های کبدی اش دچار مشکل شود به همین خاطر در بیمارستان بستری شد.  او می گوید در این دو هفته گذشته، سلنا، دختر 5 ساله اش که به شدت به مادرش وابسته است، بسیار اذیت شده است: «حال روحی اش اصلا خوب نبود، تا جایی که یکشنبه به دلیل گریه های بی امان مجبور شدم او را به مطب پزشک ببرم و به او سرم زدند تا آرام شود. حالا به عیادت مادرش آمدیم و حال مادر، سلنا، من و 5 قلوها خوب است ما خوشحالیم. امیدواریم که بتوانیم از پس هزینه  کودکان برآییم. دولت هم کمکی بکند تا حال و آینده بچه ها را تامین کنیم. بخصوص الان که روی مسیله فرزندآوری تاکید فراوان دارد.»
پدر این خانوادهِ هشت نفره می گوید: «آنقدر درگیر امور مربوط به پنج قلوها و سلامتی همسرم شدم که هنوز نتوانسته ام دخترم را برای پیش دبستانی ثبت نام کنم. پس از ترخیص همسر و نوزادانم از بیمارستان، سلنا را هم  در مدرسه ثبت نام می کنم.  دخترم در حال حاضر در سنی است که نیازمند توجه و نگهداری است و واقعا مانده ایم با آمدن پنج نوزاد چه کنیم که ان شاءالله به یاری خدا و البته حمایت متولیان، از پس آن برخواهیم آمد.»

پایان خبر انین

زندگی به اضافه پنج – انین

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زندگی به اضافه پنج – انین" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زندگی به اضافه پنج – انین"، کلیک کنید.