سرمایه گذاری در خارج از مرزها برای کشت صیفی جات/ نباید برای کشت فراسرزمینی محدودیت قایل شویم

سرمایه گذاری در خارج از مرزها برای کشت صیفی جات/ نباید برای کشت فراسرزمینی محدودیت قایل شویم

یک کارشناس کشاورزی ضمن اشاره بر اهمیت کشت فراسرزمینی برای کشورهایی همچون ایران که با بحران کم آبی مواجه هستند، اظهار کرد: در مسیله کشت فرا سرزمینی باید دو نکته مسافت و چگونگی حمل و نقل محصولات و روابط سیاسی میان دو کشور را در نظر داشته باشیم. کشت فرا سرزمینی می تواند مهم ترین مولفه مورد نیاز در هر جامعه ای را که امنیت غذایی است، فراهم کند.

به گزارش انین، حدودا چهار سال متوالی است که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی سایر نقاط جهان از جمله ایران که در اقلیم خشکی قرار دارد و با توجه به این موضوع که ایران درگیر بحران خشکسالی است، کشت فراسرزمینی می تواند به عنوان یک فرصت زمینه را برای افزایش تولیدات کشاورزی کشور فراهم کند و به تامین محصولات مورد نیاز بپردازد. کشت فراسرزمینی، زمینه رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی برای یک کشور را فراهم می کند. از این رو، کشورهایی همچون ایران که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، اقدام به تولید مایحتاج خود می کنند.

نکته مهمی که بهمن زارع – کارشناس ارشد و کارآفرین حوزه کشاورزی- در گفت وگو با انین، به آن اشاره کرده است نیز داشتن روابط حسنه سیاسی برای داشتن کشت فراسرزمینی و واردات محصولات مورد نیاز است. در واقع کشت فراسرزمینی باید فارغ از کشمکش های سیاسی باشد، این ارتباط دوسویه به محصولات کشاورزی و باغی محدود نمی شود و در تولید گوشت قرمز، گوشت سفید و صنایع لبنی نیز قابل اجراست. به عبارتی، با تکیه بر کشت فراسرزمینی می توان بخش عمده ای از نیازهای غذایی کشور را به دور از نوسانات بازارهای جهانی و بازی های سیاسی دولت ها و در قالب حمایت های دولتی تامین کرد.

زارع درباره اهمیت کشت فراسرزمینی اظهار کرد: کشور ایران اقلیمی خشک و فراخشک دارد و به دلیل چهارسال خشکسالی مداوم و کاهش بارندگی ها و محدودیت منابع آبی، بهتر است که با سرمایه گذاری در خارج از مرزهای کشور و کشورهایی که آب کافی دارند، برای کاشت برخی محصولات پرآب بر همچون صیفی جات اقدام کنیم و پس از انجام کشت، محصولات را با قیمت پایین تری خریداری و وارد کشور خودمان کنیم.

وی افزود: با کشت فراسرزمینی ما نیز می توانیم در مزارع خود، محصولاتی را کشت کنیم که کم آب بر هستند و با صرف آب کمتر، ارزآوری و درآمد بیشتری برای ما دارند و به این شیوه هم با کشت فراسرزمینی آب مجازی وارد کشور ما می شود و در داخل کشور نیز می توانیم از سرمایه های اقتصادی و معنوی همچون آب محافظت کنیم.

به گفته این کارشناس ارشد کشاورزی، شاید برخی بر این باور باشند که با توجه به شرایط اقتصادی، کشت فراسرزمینی اقدامی پرهزینه و نامناسب باشد، اما قطعا این کار برای ما صرفه اقتصادی دارد چرا که حفظ منابع آبی برای ما ارزش بیشتری نسبت به مسایل اقتصادی و مالی دارد و ما باید با توجه به محدودیت منابع آبی، به دنبال شیوه هایی باشیم که بتوانیم این سرمایه را برای مردم کشورمان حفظ کنیم.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم محدوده های مناسب برای کشت فراسرزمینی را انتخاب کنیم، باید به دو معیار مسافت و تعاملات سیاسی توجه داشته باشیم. برای اینکه محصولات را بتوانیم سالم به کشور خودمان برسانیم باید به موضوع مسافت و حمل و نقل توجه داشته باشیم که چگونه محصول را می رسانیم و موضوع دیگر نیز تعاملات سیاسی است که اگر به شیوه مناسبی رخ دهد، کشت و سپس واردات محصول به خوبی انجام می شود.

زارع در پایان تاکید کرد: اولین و حیاتی ترین نیاز مردم هر کشوری، غذا و معیشت آن ها است که اگر افراد در این زمینه به امنیت نرسند، نمی توان از آن ها توقع پرداختن به مسایل دیگری را داشت. در بسیاری از بحران ها همچون جنگ و خشکسالی و…اولین موردی که دچار خطر می شود، امنیت غذایی است که با داشتن قراردادهای خارج از کشور می توانیم احتمال این بحران ها را کاهش دهیم و دچار مشکل جدی نشویم.

پایان خبر انین

سرمایه گذاری در خارج از مرزها برای کشت صیفی جات/ نباید برای کشت فراسرزمینی محدودیت قایل شویم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرمایه گذاری در خارج از مرزها برای کشت صیفی جات/ نباید برای کشت فراسرزمینی محدودیت قایل شویم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرمایه گذاری در خارج از مرزها برای کشت صیفی جات/ نباید برای کشت فراسرزمینی محدودیت قایل شویم"، کلیک کنید.