سوء استفاده آمریکا از حمله تروریستی مسکو برای تداوم حضور نظامی در عراق

سوء استفاده آمریکا از حمله تروریستی مسکو برای تداوم حضور نظامی در عراق

تحلیلگر مسایل بین الملل با اشاره سخنان اخیر سفیر آمریکا در عراق در مورد قدرت داعش تهدیدات این گروه برای منطقه و جهان اظهار کرد: آمریکا قصد دارد با این سناریو حضور نیروهای نظامی خود را در عراق توجیه کرده و به این بهانه نظامیان خود را در این کشور حفظ نماید.

به گزارش انین، به نقل از ایسکانیوز، ابتدای هفته جاری یک حمله تروریستی در تالار کنسرت «کروکوس» واقع در حومه مسکو رخ داد و صدها شهروند روسیه جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی هم مجروح شدند. گروه تروریستی داعش بلافاصله مسیولیت این حمله را پذیرفت اما مقامات روس با رد این مسیله اوکراین را به دست داشتن در این حادثه تروریستی متهم کردند. ولادیمیر پوتین -رییس جمهور این کشور- با «خون بار و وحشیانه» توصیف کردن این عملیات تروریستی وعده داد که عوامل آن را مجازات کند. پس از این رویداد گمانه زنی های مختلفی در خصوص عوامل آن ارایه شد و همچنان نیز این مسیله مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی جهانی قرار دارد.

دکتر یوسف عزیزی –تحلیلگر مسایل بین الملل- در گفتگو با ایسکانیوز به بررسی و تحلیل این ماجرا پرداخت.

از نظر وی، با وجود گذشت بیش از دو سال از جنگ اوکراین وضعیت جبهه های جنگ به نفع اوکراین نیست و این کشور بین 25 تا 30 درصد خاک خود را از دست داده است و پیش شرط مقامات این کشور برای آغاز مذاکرات صله مبنی بر خروج روسیه از خاک این کشور عملا رنگ باخته و هفته انتخابات چند هفته پیش روسیه در مناطق ضمیمه شده نیز برگزار شد. عزیزی با اشاره به اینکه چهار منطقه مذکور بعلاوه شبه جزیره کریمه اکنون جزء قلمرو روسیه محسوب می شود، خاطر نشان کرد: با توجه به بازی های سیاسی در آمریکا و اینکه بودجه لازم برای حمایت از اوکراین هنوز تصویب نشده است، اوکراین شرایط بسیار سختی خواهد داشت.

وی افزود: اوکراین در هفته های اخیر متحمل شکست های سختی شده و با وجود افزایش کمک های اروپا اما آنها نمی توانند جایگزین مناسبی برای آمریکا باشند و اگر ترامپ در انتخابات پیش رو پیروز شود، وضعیت به مراتب سخت تری در انتظار اوکراین خواهد بود و باید کار را برای آنها تمام شده دانست. این تحلیلگر مسایل بین الملل اظهار کرد: اوکراین در هفته های اخیر با استفاده از موشک ها و پهپادهایی که اخیرا توسط ناتو به این کشور تحویل شده، حملاتی را به مناطق مرزی و زیرساخت های انرژی در روسیه انجام داد و حتی برخی از پهپادها تا نزدیکی مسکو را هدف قرار داد و همین امر موجب شد که روسیه به زیرساخت های حیاتی اوکراین حملات متقابلی را انجام دهد.

عزیزی با بیان اینکه روسیه که تا قبل از این کمتر بنادر و زیرساخت های حیاتی اوکراین را هدف قرار می داد، گفت: به نظر می رسد اقدامات اخیر اوکراین و به ویژه حمله تروریستی اخیر در مسکو موجب شده تا روسیه شرایط را برای شدیدتر کردن حملات به اوکراین فراهم کند و زیرساخت های حیاتی و شهرهای بزرگ اوکراین را مورد هدف قرار دهد. از نظر وی، احتمالا روسیه در نه تنها به دلیل حادثه تروریستی اخیر بلکه به دلیل شرایط جبهه های جنگ، حملات شدیدی انجام خواهد داد تا بتواند امتیازات لازم را از اوکراین بگیرد و این کشور را مجبور به نشستن بر سر میز مذاکره کند.

این تحلیلگر مسایل بین الملل در خصوص عوامل عملیات تروریستی اخیر در روسیه تصریح کرد: داعش خراسان مسیولیت این حمله را پذیرفته و جالب اینجاست که آمریکا بلافاصله مدعی شد که اوکراین نقشی در آن نداشته و کارشناسان آمریکایی نیز داعش را عامل این عملیات می دانند. وی افزود: البته بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بیانیه داعش مشابه بیانیه های قبلی این گروه برای عملیات های تروریستی مشابه نیست اما با توجه به اینکه این گروه مسیولیت آن را پذیرفته، فعلا نمی توان مطلب دیگری در این ارتباط گفت.

عزیزی با بیان اینکه باید به این مسیله توجه کرد که سایر کشورها چه سوء استفاده ای از این رویداد خواهند کرد، گفت: برای نمونه سفیر آمریکا در عراق روز گذشته اعلام کرد که داعش همچنان قوی است و می تواند تهدیدی برای کل منطقه و جامعه بشری باشد و از همین رو ایتلاف به رهبری آمریکا در عراق برای مقابله با داعش به کار خود در این کشور ادامه دهد. از نظر این کارشناس مسایل بین الملل، آمریکا تا چند ماه پیش و به دلیل تفاهم گروه های مقاومت با دولت عراق بر سر خروج نظامیان این کشور به صورت شفاهی پذیرفته بود از طریق مذاکره در این ارتباط صحبت کند ولی به نظر می رسد عملیات ترویستی مسکو بهانه خوبی به دست آمریکا داده تا حضور نیروهای خود را در عراق ادامه دار کرده و لزوم آن را توجیه کند.

وی افزود: مورد دیگر در مورد سوء استفاده سایر کشورها از این عملیات تروریستی می تواند منحرف کردن افکار عمومی از جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه باشد.

پایان خبر انین

سوء استفاده آمریکا از حمله تروریستی مسکو برای تداوم حضور نظامی در عراق

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سوء استفاده آمریکا از حمله تروریستی مسکو برای تداوم حضور نظامی در عراق" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سوء استفاده آمریکا از حمله تروریستی مسکو برای تداوم حضور نظامی در عراق"، کلیک کنید.