طوفان مرگبار در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد

طوفان مرگبار «بریل» که در روزهای اخیر مناطق وسیعی از کارائیب را درنوردیده با اینکه تا حدی ضعیف شده اما همچنان از قدرت تخریب بالایی برخوردار است.

به گزارش انین، این طوفان با سرعت ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت در جامائیکا خرابی‌های زیادی به بار آورد و صدها هزار خانه را در خاموشی فرو برد.

این طوفان همچنین چهارشنبه شب منجر به ۱۲ ساعت بارش بی‌وقفه و سیل‌آسای باران در این کشور شد.

پس از لغو مقررات منع آمد و شد در سراسر جزیره در اوایل روز پنج‌شنبه، اکنون مقامات و ساکنان در حال ارزیابی خسارات برجای مانده از طوفان هستند.

شرکت تامین کننده انرژی جامائیکایی (JPS) گفت برق ۶۵ درصد – یا حدود ۴۰۰ هزار – مشترک روز پنج‌شنبه قطع شده است.

بریل که اکنون در حد یک طوفان رده ۲ ضعیف شده همچنان از قدرت تخریب بالایی برخوردار است و به سمت مکزیک و جزایر «کیمن» می رود.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی، این طوفان ویرانی‌های قابل ملاحظه در سراسر کارائیب برجای گذاشت و تاکنون فوت دست‌کم ۱۰ نفر بر اثر حوادث مرتبط با طوفان گزارش شده است.

طوفان مرگبارِ کارائیب در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد

این طوفان مهیب پس از درنوردیدن سواحل جنوبی جامائیکا به سمت مکزیک به حرکت درآمده و انتظار می‌رود بادهای ویرانگر و امواج پرقدرت دریا خرابی‌هایی را نیز در این کشور به بار آورند.

مقام‌های مکزیک به مردم هشدار داده اند و با اعزام صدها نیروی ارتش، تفنگداران نیروی دریایی و همچنین مهندسان، کارشناسان و نیروهای ماهر خدماتی برق، کشور را آماده مقابله با طوفان کرده‌اند.

دولت مکزیک ۱۱۲ پناهگاه با گنجایش ۲۰ هزار نفر تدارک دیده و مدارس در «کوینتانا»، ایالتی که بریل به احتمال زیاد از آن گذر خواهد کرد، تعطیل اعلام شد.

به گفته مرکز ملی طوفان ایالات متحده با اینکه طوفان از جامائیکا گذر کرده اما بروز سیل ناگهانی و رانش زمین ناشی از بارندگی شدید همچنان تهدیدی جدی به شمار می‌رود.

طوفان مرگبارِ کارائیب در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد

به گزارش دویچه‌وله، پیش‌تر در جزیره کیمن از ساعت شش صبح تا شش بعد از ظهر مقررات منع آمد و شد برقرار و از مردم خواسته شده بود تا به دستورات مقامات محلی جهت تخلیه اضطراری توجه کنند.

پیامدهای فاجعه‌بار تغییرات اقلیمی

به گفته کارشناسان هواشناسی، شکل‌گیری چنین طوفان قدرتمندی در اوایل فصل طوفان در اقیانوس اطلس اتفاقی بسیار نادر به شمار می‌رود. فصل وقوع طوفان در این منطقه از اوایل ژوئن تا اواخر ماه نوامبر است.

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده دمای گرم اقیانوس‌ها را عامل مهم وقوع طوفان‌ها نامیده و گفته است آب‌های اقیانوس اطلس شمالی در حال حاضر بین دو تا پنج درجه فارنهایت (یک تا سه درجه سانتیگراد) گرمتر از حد معمول هستند.

سایمون استیل، رئیس آژانس اقلیمی سازمان ملل هشدار داد تغییرات اقلیمی فجایع را به سطوح جدیدی از تخریب سوق داده‌اند.

طوفان مرگبارِ کارائیب در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد

او که شماری از اعضای خانواده‌اش در جزیره کاریاکو سکونت دارند، چند روز پیش با بیان اینکه خانه والدینش در طوفان تخریب شده است گفت: وقوع فجایعی با چنین مقیاسی که قبلا دستمایه داستان‌های علمی تخیلی بود در حال تبدیل شدن به واقعیت‌های هواشناسی است و بحران اقلیمی عامل اصلی بروز آن است.

پایان خبر انین

طوفان مرگبار در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طوفان مرگبار در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طوفان مرگبار در راه مکزیک؛ «بریل»، برق صدها هزار خانه را در جامائیکا قطع کرد"، کلیک کنید.