عجله رییسی برای اعلام کاهش حوادث رانندگی

عجله رییسی برای اعلام کاهش حوادث رانندگی

آفتاب نیوز :

اعلام زود هنگام کاهشی بودن حوادث رانندگی درحالی توسط رییس جمهور انجام شد که سخنگوی پلیس گفت: «آمار تصادفات دهشتناک است.»

حوادث رانندگی با تردد های جاده ای در ایران پیوند ناگسستنی دارد، سال هاست که آمار های مرگ ومیر ناشی از تصادفات نگران کننده شده است، اما این آمار ها در ایام نوروز ظهور و بروز بیشتری پیدا می کند، شاید دلیلی اصلی آن حجم زیاد سفر های نوروزی است که در یک بازه زمانی بیست روزه انجام می شود.

با شروع سفر های نوروزی آمار های مربوط به مرگ ومیر های جاده ای توسط پلیس اعلام می شود و آمار های تکمیلی آن بعدتر توسط سازمان پزشکی قانونی اعلام خواهد شد، بنابراین عجله در اعلام بهبود یا افزایش موارد مرگ ومیر ناشی از تصادفات نوروزی به ویژه در روز های اول شروع تعطیلات می تواند با خطا همراه باشد اتفاقی روز گذشته رخ داد، درحالی که پلیس خبر از «آمار های دهشتناک» تصادفات داد، رییس جمهور اعلام کرد براساس گزارش پلیس حوادث جاده ای کاهشی بوده است. سید ابراهیم رییسی با حضور در ستاد هماهنگی سفر گفت: «براساس گزارشی که عزیزان پلیس دادند حوادث جاده ای کاهش داشته است، اما ما قانع نیستیم و معتقدیم باید روزی برسد که حادثه ای نداشته باشیم.»

مقایسه امسال با سال گذشته

اعلام کاهشی بودن حوادث جاده ای توسط رییس جمهور درحالی ست که حتی اگر آمار های مربوط به 4 فروردین امسال و سال گذشته را مقایسه کنیم چندان کاهشی به نظر نمی رسد. سردار مومنی، فرمانده پلیس راه کشور روز گذشته (4 فروردین) اعلام کرد: «متاسفانه ازابتدای طرح نوروزی تاکنون 373 نفر از هم وطنان را در تصادفات از دست دادیم، این آمار قطعا بیشتر می شود چراکه برخی از مصدومان که در بیمارستان ها قرار دارند که متاسفانه ممکن است فوت کنند و به این آمار اضافه می شود. همچنین بیش از 10 هزار و 500 نفر از هموطنان نیز در این چند روز مجروح شدند که حدودا 15 تا 20 درصد از این مجروحان معلول می شوند لذا از مسافران نوروزی خواهش می کنم که حتما قوانین را مراعات کنند.»

حالا این آمار را به چهارم فروردین سال گذشته (1402) مقایسه کنید، سید کمال هادیانفر، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: «متاسفانه تا روز گذشته (چهارم فروردین 1402) 385 نفر ناشی از تصادفات فوتی داشتیم و 7100 نفر نیز مجروح و مصدوم داشته ایم یعنی روزانه 40 نفر در تصادفات جان خود را از دست داده اند.»

مقایسه دو روز مشابه در سال گذشته و امسال نشان می دهد آمار های مربوط به حوادث جاده ای چندان هم کاهشی نبوده، حتی برعکس درخصوص آمار مصدومان وضعیت افزایشی هم داشته است. همچنین اظهارات رییس جمهور درباره کاهشی بودن آمار حوادث جاده ای در شرایطی گفته شد که روز گذشته (4 فروردین 1403) سردار منتظرالمهدی معاون فرهنگی اجتماعی فراجا گفت: «آهستگی فضیلت است و با توجه به آمار دهشتناک تصادفات و جان باختگان سعی کنیم نقص و نقصان جاده ها و خودرو ها را با دقت بیشتر در رانندگی جبران کنیم.»

او ادامه داد: «حتما این روز ها به آمار های حوادث رانندگی دقت کرده اید؛ تنها در کمتر از یک هفته تعداد زیادی جان خود را از دست داده و تعداد قابل توجهی هم معلول و مصدوم شده اند؛ و تراژیک تر از آن این که میزان مرگ و میر سالانه ناشی از حوادث رانندگی کشورمان برابر با کل تلفات رانندگی 27 کشور اروپایی است. آیا این آمار دهشتناک نیست؟»

مرگ ومیر حوادث جاده ای در ایران برابر با کل اروپا

به نمودار زیر توجه کنید، این نمودار مقایسه آمار تلفات جاده ای در ایران با اتحادیه اروپا است. رضا امیدی، جامعه شناس با انتشار این نمودار در صفحه شخصی خود در تلگرام (سیاست گذاری اجتماعی) نوشت: «میزان مرگ ومیر ناشی از تصادفات رانندگی در ایران تقریباً به اندازه کل اروپا است. جمعیت ایران حدود 85 میلیون نفر و جمعیت اروپا حدود 750 میلیون نفر است. براساس آمار های بین المللی نرخ تعداد خودرو در ازای هر 1000 نفر جمعیت در ایران حدود 183 دستگاه و در اروپا حدود 500 دستگاه است. براساس آمار های بین المللی نرخ مرگ ومیر ناشی از تصادفات رانندگی در ایران در ازای هر 100 هزار نفر جمعیت حدود 23 نفر است. در این شاخص ایران در منطقۀ خاورمیانه و شمال آفریقا جزو پنج کشور با بدترین وضعیت است؛ پس از عربستان، یمن، عراق، و لیبی. در بین کشور های آسیا و اقیانوسیه هم ایران جزو 10 کشور با بدترین وضعیت در این شاخص است.»

امیدی نوشته که: «بدیهی است متغیّرهای زیادی نظیر کیفیت خودرو، وضعیت جاده ها، گستردگی و کیفیت حمل ونقل عمومی، کیفیت رانندگی، الگوی سفر، میزان سفر-کیلومتر با خودرو، و … در این وضعیت دخیل اند، اما با همه این ها، وضعیت ایران تکان دهنده است.»

آمار هایی به روز های آخر فروردین ختم می شود

البته برای اعلام آمار های مربوط به فوتی ها باید تا روز های بعد از تعطیلات نوروز صبر کرد، تعطیلاتی که به نظر می رسد امسال با توجه به شرایط تقویم کمی هم طولانی شود. مثلاً سال گذشته در روز های آخر فروردین بود که پزشکی قانونی اعلام کرد: «از 25 اسفند سال 1401 تا 15 فروردین سال 1402، هزار و 168 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند.»

عجله رییسی برای اعلام کاهش حوادث رانندگی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عجله رییسی برای اعلام کاهش حوادث رانندگی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عجله رییسی برای اعلام کاهش حوادث رانندگی"، کلیک کنید.