لزوم تبیین گفتمان وعده صادق توسط اساتید دانشگاه 

در بیست وششمین نشست «دانشگاه؛ خانه گفتگو» مطرح شد؟

لزوم تبیین گفتمان وعده صادق توسط اساتید دانشگاه 

بیست وششمین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی «دانشگاه خانه گفتگو» با موضوع اقتدار علمی ایران در عملیات وعده صادق، عصر دیروز در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری انین، در این نشست که بیست وششمین دوره آن و به موضوع عملیات وعده صادق حرکت غرور آفرین و اقتدار علمی ایران اختصاص داشت؛ اساتید و اعضای هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر تحلیل ابعاد مختلف این عملیات به بیان نظرات و راهکار های خود در خصوص نحوه تبیین چرایی انجام آن پرداختند.

محمد قربانی گلشن آباد معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تبریک روز معلم اظهار کرد: سرمقاله ای توسط سردبیر ارشد نیچر تحت عنوان مارش بزرگ ایران منتشر می شود که نویسنده همان اول مقاله می گوید تحولات علمی ایران در حال رشد است و در دو صورت می توان جلوی آن را گرفت: «تحریم های فزاینده» و «ایجاد اغتشاش سیاسی در فضای دانشگاهی» و اگر کاری نکنیم ایران به دوران باشکوه علم خود برمی گردد. اگر ایران تبدیل به مرجعیت علمی شود؛ رقیب جدی برای تمدن غرب است.

وی با توجه به این تحلیل و برآورد غرب از وضعیت روشن ایران خاطر نشان ساخت: از آن زمان طراحی شد که اغتشاشات در دانشگاه های ایران شکل بگیرد و جلوی تحقیقات با کیفیت گرفته شود و ارتباطات علمی ایران را قیچی کنند.

اسراییلی که از زمان تاسیس حتی یک شلیک به آن نشده است نشان می دهد که عملیات وعده صادق نتیجه اقتدار علمی ایران است که هیمنه اسراییل را از بین برد

وی در خصوص عملیات وعده صادق خاطرنشان کرد: اسراییلی که از زمان تاسیس حتی یک شلیک به آن نشده است نشان می دهد که عملیات وعده صادق نتیجه اقتدار علمی ایران است که هیمنه اسراییل را از بین برد.

قربانی افزود: ما به خودتحقیری علاقه داریم. اگر امروز در دانشگاه های ایالات متحده ایستادگی می کنند، به برکت انقلاب اسلامی است کار رسانه ای شما این است که تبیین کنید هیمنه اسراییل درهم شکست.

معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی به قدرت نظامی و دیپلماسی ناشی از علم تاکید کرد و افزود: اسراییل در همین جنگ 30میلیارد دلار توسط یمنی ها ضربه خورده است اینها ناشی از اقتدار علمی ایران است. امروز ایران در باشکوه ترین شرایط خود در منطقه است و هیچ مسیله ای بدون نظر و اراده ایران قابل حل نیست و منشا این قدرت هم علم و دانشگاه ها هستند.

قربانی خاطرنشان کرد: همه اینها ناشی از تدبیر جمهوری اسلامی ایران است چرا؟ به دلیل اینکه انقلاب اسلامی بر اساس فطرت انسانی است و چون فطری است صدای انقلاب پژواک دارد دوم اینکه کاملا عقلانی است. سوزش صهیونیست ها از این شد که دانشجویان و اساتید کلمبیا هم علیه اسراییل شعار دادند و این جزو پدیده های نادر جهان است یعنی یهودیان جهان علیه رژیم صهیونیستی شعار دادند.

* پایان نامه دانشجویان را به سمت واکاوی عملیات وعده صادق هدایت کنید

در ادامه، حسن بنیانیان؛ مشاور و دستیار امور فرهنگی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص این عملیات اظهار کرد: از اساتید دانشگاه تقاضا می کنم این موضوع را در قالب پایان نامه از دانشجویان مقطع دکتری طلب کنند تا ابعاد این موفقیت و ریشه هایش برای نسل جدید بیشتر باز شود. به زعم بنده فرهنگ، مهارت و علم به هم پیوند خورد تا این قدرت را آفرید و اگر هر جا موفقیتی بوده کسی پشت آن قرار گرفته که باور به قیامت و خدا در وی متجلی شده است.

نقش اساتید در تحلیل فرصت ها و ضعف ها بسیار حساس و موثر است و در این مسیر نباید از آن غفلت کنیم

وی با اشاره به اینکه باید به استادان فهماند صلح با رژیم صهیونیستی غیرممکن است و راه برگشت نداریم خاطر نشان کرد: نقش اساتید در تحلیل فرصت ها و ضعف ها بسیار حساس و موثر است و در این مسیر نباید از آن غفلت کنیم. ما باید از توجه سنتی به عنصر فرهنگ در کشور و حتی در دانشگاه پرهیز کنیم و باید در این زمینه اساتید و دانشجویان بیش از هر کسی دیگر به آنها ورود کنند. نمونه آن را می توان دهه عاشورا نام برد که در آن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موج می زند و نهاد علم و دانش می تواند با ورود به این موضوعات و برررسی ابعاد آن برای جامعه تلاش کند. به عنوان مثال شهید فخری زاده تا لحظه ای که شهید شد ناشناخته بود و چه بسیار کسانی که بعد از شهادت گفتند که بوده و چه کرده است؟! در این معرفی ها اگر فرهنگ را سنتی نبینیم و نظام دانشگاهی ما صحیح و درست به آنها ورود کنند نمی توان امید داشت که نقشه راه پیش روی جامعه درست ترسیم شود.

* عملیات وعده صادق پدیده ای اعظم در روابط بین الملل

در ادامه جهانبخش محبی نیا؛ عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ضمن معرفی عملیات وعده صادق به عنوان پدیده ای اعظم در روابط بین الملل بیان داشت: به عنوان اساتید دانشگاه باید در تولید باور، اندیشه و گفتمان سبکی را پیشه کنیم که دانشگاه پیشقدم شود و از تفکرات این جامعه علمی در نهاد های مختلف از جمله نهاد های نظامی استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه باید مدل تحلیل و عقلانیت در مواضع نظامی ما نهفته باشد، خاطر نشان کرد: با توجه به نقش حساس علم و جامعه دانشگاهی در ابعاد نظامی باید گفت که بعضی افراد هم در داخل و هم در خارج از کشور هر عملیاتی که موجب تقویت حماس، اسلام و ایران می شود را تحت هیچ شرایطی نمی پذیرند درصورتی که اهمیت بیان مسیله در روش تحقیق یک منطق و ضرورتی نهفته است که باید توسط ما آن موضوع برجسته شود.

وی بیان کرد: مسیله بعدی این است که بعد از این جنگ چه خواهد شد؟ مطمین باشید دنیای بعد از آتش بس و صلح حماس با اسراییل ما را وارد دوران جدیدی از قضاوت ها و واکنش ها می کند و ملتی میتواند بر سرنوشت خویش مسلط شود که دانشگاهیانش این فضا را کشف کنند و در قالب گفتمان در اختیار نهاد های نظامی بگذارند.

محبی نیا اظهار داشت: جنگ اخیر حماس با اسراییل و ورود جمهوری اسلامی تحت عنوان عملیات وعده صادق، عبور از تمام از جنگ های کلاسیک، پارتیزانی و معمول جهان است در واقع مسیله ابهت شکنی مطرح است پیام این جنگ موشک و پهپاد نیست.

* لزوم تبیین گفتمان وعده صادق توسط اساتید دانشگاه 

در ادامه، معصومه رشاد (عضو هییت علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن)، به بحث ساختار شکنی عملیات وعده صادق اشاره کرد وگفت: در وعده صادق ما از آسیب سازی استفاده می کنیم و در تبدیل گفتمان حساسیت از جامعه نظامی خارج می شود. با این عملیات در ساختار نظام بین الملل و قدرت های مطرح یک سری مبادلات به هم خورد. امروزه در عرصه بین الملل در مورد ایران بسیار صحبت می شود چه خوب است ما اساتید دانشگاه شروع به تبیین گفتمان کنیم که چگونه باید پاسخ می دادیم.

رشاد به برداشت یک عملیات روانی خوب از رفتار دنیا نسبت به ایران اشاره کرد و افزود: این عملیات باعث شد تا به جهان فهمانده شود که ایران می تواند آسیب پذیری ایجاد کند و در واقع با این حرکت ما آسیب پذیری اهریمنان در منطقه جهانی را اعلام کردیم.

* علم و ایمان مکمل یکدیگر هستند

در ادامه این نشست، حجت الاسلام عباسعلی رستمی ثانی رییس پژوهشکده قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: دو نظریه به صورت جدی در ارتباط با علم و دین مطرح است اینکه آیا این دو مکمل یکدیگرند یا با یکدیگر در تضاد هستند؟

وی با اشاره به کتاب علم و ایمان شهید مطهری ادامه داد: اگر امروز ایران اسلامی به عنوان یک قدرت منطقه ای و جهانی مطرح شده، چون به این پیام پاسخ داده که علم مخالف ایمان نیست بلکه مکمل یکدیگر هستند. علم روشنی و توانایی و ایمان عشق و امید و گرمی می بخشد علم ابزار می سازد و ایمان مقصد یعنی این ابزار در ارتباط با چه کسانی استفاده شود؟ علم سرعت می دهد و ایمان جهت بنابراین علم بدون ایمان مفید نیست. قطعا علم و ایمان قدرت تولید می کند.

*پاسخ ایران اسلامی به ندای مظلومیت مردم فلسطین 

محمد عابدی مدیر کل حوزه ریاست «معاونت علوم تربیتی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی» نیز در این نشست به ضرورت نگاه تمدنی نسبت به عملیات وعده صادق اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: تمدن اسلامی که برگرفته از نگاه دینی و شیعی و برگرفته از راهبری امام خامنه ای و ایده امام (ره) است در مقابل تمدن غرب خود را نشان داد و مشخص کرد تمدن اسلامی چه جایگاهی دارد.

وی گفت: آن چیزی که در وعده صادق رخ داد تمدن اسلامی به شکلی متبلور شد و در آینده از این نوع نگاه در دانشگاه ها و مراکز فکری سخن خواهند گفت. تمدن اسلامی اراده خود را نمایان کرد و در اصل ایران اسلامی به ندای مظلومیت مردم فلسطین پاسخ داد.

لزوم تبیین گفتمان وعده صادق توسط اساتید دانشگاه 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لزوم تبیین گفتمان وعده صادق توسط اساتید دانشگاه " هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لزوم تبیین گفتمان وعده صادق توسط اساتید دانشگاه "، کلیک کنید.