ماجرای صعود به جام جهانی با آهنگ صادق بوقی!

ماجرای صعود به جام جهانی با آهنگ صادق بوقی!

به گزارش خبرگزاری انین؛ تیم ملی فوتسال افغانستان در جام ملت های آسیا 2024 با هدایت سرمربی ایرانی خود دست به کار بزرگی زد و توانست برای اولین بار به جام جهانی صعود کند؛ اتفاقی که بازتاب بسیاری در رسانه های ورزشی داشت. مجید مرتضایی، سرمربی تیم ملی فوتسال افغانستان حالا بعد از گذشت چند روز از پایان این مسابقات از حال و هوای مردم افغانستان و تجربه شگفت انگیز آنها می گوید.

به نقل از همشهری مرتضایی، فوق لیسانس مدیریت تربیت بدنی، دارنده مدرک A آسیا، مدرس فیفا و فدراسیون فوتبال است و سابقه مربیگری در تیم فوتسال فرش آرای مشهد در لیگ دسته اول فوتسال کشور و همچنین کمک مربیگری در تیم ابومسلم خراسان را در کارنامه خود دارد. او درباره جزییات تشکیل تیم ملی فوتسال افغانستان و صعود این تیم به جام جهانی با خبرنگار همشهری گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانیم:

* تجربه حضور در جام ملت های آسیا آن هم با تیمی مثل افغانستان، سخت نبود؟
تقریبا برای تمام بازیکنان و مربیان افغانستان تجربه جدیدی بود به این دلیل که تا آن زمان هیچ تیم ملی ای از افغانستان نتوانسته بود به مراحل نهایی در جام ملت های آسیا راه پیدا کند و رسیدن به این جایگاه 10سال طول کشید. البته استرس خیلی زیادی وجود داشت چون محیط برای بازیکنان افغانستان ناشناخته بود.

* مراحل آماده سازی تیم ملی فوتسال افغانستان چطور بود؟
قبل از شروع جام ملت ها بازی های دوستانه زیادی داشتیم. در یک تورنمنت در تایلند شرکت کردیم سپس به میانمار رفتیم و چند بازی تدارکاتی انجام دادیم و بعد از آن نیز چند بازی دوستانه با عربستان، چین و تاجیکستان برگزار کردیم تا درنهایت با آمادگی کامل در مسابقات حاضر شده و نتایج قابل قبولی بگیریم.

* چه اتفاقی افتاد که تصمیم به هدایت تیم ملی فوتسال افغانستان گرفتید. پیشنهاد از کجا بود؟
از 4، 5سال قبل فدراسیون فوتبال افغانستان به این جمع بندی رسیده بود که از یک مربی ایرانی استفاده کند. با توجه به اینکه من در لیگ برتر فعالیت داشتم و چند بازیکن افغانستان در لیگ ایران بودند این پیشنهاد برای من مطرح شد اما آمدن حکومت طالبان در آن زمان در این پروسه یکی دو سال توقف ایجاد کرد تا اینکه کشور افغانستان سر و شکل گرفت و فدراسیون افغانستان کار خود را دوباره شروع کرد و پیشنهاد حضور من در تیم ملی فوتسال افغانستان جدی تر شد و از من خواستند آنجا حضور پیدا کنم. من هم رفتم و قرارداد امضا کردم. فکر می کنم 2سال پیش همین موقع ها بود که نخستین حضور افغانستان در مقدماتی جام ملت های آسیا را در قرقیزستان داشتیم اما با توجه به وقت کمی که قبل از این مسابقات داشتیم و اینکه تیم را 20روز بود که تحویل گرفته بودیم به خاطر تفاضل گل نتوانستیم به مسابقات جام ملت ها صعود کنیم. در ادامه با همکاری و کارهای زیربنایی که انجام شد، 6ماه برای حضور در مسابقات فرصت داشتیم. در این فرصت لیگ برتر افغانستان را دیدیم، بازیکنانی که در ایران و خارج از ایران بازی می کردند را زیرنظر گرفتیم و در نهایت تیم خوبی برای مسابقات آماده کردیم.

* پس افغانستان هم لیگ فوتسال دارد؟
بله. لیگ برتر افغانستان هر سال در بهمن و اسفند با شرکت 12تیم برگزار می شود. البته 2سال متوقف شده بود و از آن زمان به بعد دوباره راه افتاد.

* ظاهرا لژیونر هم داشتید؟
خیلی از بازیکنان را از لیگ افغانستان انتخاب کردیم و اکثر آنها هم بازیکنانی بودند که قبل از آن در ایران بازی می کردند یعنی از بچه های مهاجر افغانستان استفاده کردیم. غیر از لیگ برتر افغانستان در ایران هم مسابقات مهاجران در مشهد و تهران برگزار می شد که آنها را هم رصد کردیم، بازیکنانی که در سوید و آلمان بازی می کردند را هم زیرنظر گرفتیم. البته این لژیونرها در دور قبل در تیم حضور داشتند اما بنا به دلایلی در جام ملت ها در کنار ما نبودند.

* واکنش ها در افغانستان به این دستاورد بزرگ چطور بود؟
بی نهایت عالی بود و تا آنجا که خبر دارم 47میلیون جمعیت افغانستان خوشحال بودند. در فرودگاه ترکیه هم استقبال خیلی خوبی شد.

* چهره های مطرح هم واکنش نشان دادند؟
بله. چهره هایی از خارج و داخل افغانستان واکنش نشان دادند. به عنوان مثال پیام آقای اینفانتینو برای تیم ملی فوتسال افغانستان که خود ایشان هم هیجان زده شده بود که چطور یک تیم ناشناخته در همان نخستین حضورش در جام ملت ها برای نخستین بار به جام جهانی صعود می کند. رییس الوزرای افغانستان پیام دادند. در کل مردم افغانستان به این دلیل از صعود تیم ملی فوتسال افغانستان به جام جهانی خیلی خوشحال بودند که در تاریخ کل رشته های ورزشی افغانستان این اولین بار بود که افغان ها بعد از 70سال که در رشته های ورزشی مختلف فعالیت داشتند در یک رشته تیمی به جام جهانی صعود کردند.

* کلیپی از خوشحالی بازیکنان با آهنگ صادق بوقی در رختکن تیم ملی فوتسال افغانستان در فضای مجازی حسابی ترند شد.
بازیکنان افغانستان این قول را از بدنساز تیم گرفته بودند که اگر تیم به جام جهانی صعود کرد باید این خوشحالی را انجام دهد و در وهله اول بدنساز تیم زیر بار نمی رفت ولی با اصرار بازیکنان افغانستان این کار را انجام داد. فکر می کنم از خود صادق بوقی هم هیجان بیشتری نشان داد و خیلی در این نقش فرورفته بود!

* کمی از خودتان صحبت کنید. همکاری مجید مرتضایی با تیم ملی فوتسال افغانستان ادامه دارد؟
قرارداد من با تیم ملی فوتسال افغانستان تا پایان 2024 بود و قرار شد که اگر تیم به جام جهانی صعود کند مبلغی به صورت خودکار به قراردادم اضافه شود و این اتفاق هم افتاد.

* بعد از جام ملت ها پیشنهاد جدید داشتید؟
رفتن با افغانستان به جام جهانی افتخار بزرگی است ولی با توجه به اینکه حضور در جام جهانی برای من خیلی جذاب بوده و مردم این کشور خیلی از این حضور خوشحالند، می خواهم با این تیم در آنجا شگفتی ساز شویم. می خواهم این کار را به سرانجام برسانم و پیشنهادها را نپذیرفتم. اما حقیقتا از جاهای مختلف پیشنهاد داشتم، از چند تیم لیگ برتر ایران پیشنهادهایی داشتم که چندبرابر بود و از امارات هم پیشنهاد داشتم که قبول نکردم.

* در پایان چه صحبتی دارید؟
خیلی خوشحالم که خداوند این لطف را به من داشته که به کمک بازیکنان افغانستان توانستم در اوج سختی، در اوج غم و در اوج محنت میلیون ها افغان را خوشحال کنم.

* اینطور که معلوم است برای انتخاب بازیکنان حسابی وقت گذاشته اید؟
بازیکنان تیم ملی افغانستان را از بین نزدیک به 70نفر انتخاب کردیم که حدود 35نفر زیر 20سال و 35نفر بالای 20سال بودند. تقریبا 10ماه پیش اردویی در مشهد برگزار کردیم که از بین اینها حدود 18نفر را برای تیم بزرگسالان انتخاب کردیم. از طرف دیگر مجاورت با ایران هم شانس بزرگ افغانستان بود.

* چرا؟
به این دلیل که ایران مهد فوتسال است و بازی کردن با تیم های ایرانی خیلی به تیم ملی فوتسال افغانستان کمک کرد. مثلا در همین مشهد 16بازی دوستانه با تیم های لیگ یک و دو ایران انجام دادیم که به نظر من خیلی از آن تیم ها از تیم های ملی که با آنها بازی کردیم قوی تر بودند. خوبی برگزاری اردو در ایران این است، یعنی شما اگر با یک تیم لیگ استان ایران هم بازی کنید ممکن است از لحاظ قدرت با یکی از تیم های ملی برابری کند. رونق فوتسال در ایران به پیشرفت فوتسال افغانستان خیلی کمک کرده است.

* افغانستان در مرحله گروهی تیم بسیار خوبی نشان داد اما شاید پیروزی برابر قرقیزستانی که ژاپن و ویتنام را شکست داده بود، خیلی کار بزرگی بود. به نظر می رسید بازیکنان افغانستان رفته رفته به خودباوری رسیده بودند.
دقیقا. 6بازیکن از 14بازیکن افغانستان حتی یک بازی ملی هم نداشتند. مربیان بهتر حرف من را متوجه می شوند. یک بازیکنی که هیچ تجربه ای در بازی های برون مرزی نداشته، وقتی بتواند عملکرد قابل توجهی در این سطح از بازی ها داشته باشد خیلی اتفاق خوبی رخ داده است.

* حقیقتا فکر می کردید تیم ملی فوتسال افغانستان به جام جهانی صعود کند؟
از زمانی که شروع کردیم به بچه ها گفتم هدف ما جام جهانی است و باید برای این هدف تلاش کنیم اما واقعیت را بگویم آن روزی که قرقیزستان را بردیم و به جام جهانی صعود کردیم برای خود من قابل باور نبود و به بازیکنان می گفتم باور می کنید به جام جهانی رفتیم!

257 251

ماجرای صعود به جام جهانی با آهنگ صادق بوقی!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرای صعود به جام جهانی با آهنگ صادق بوقی!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرای صعود به جام جهانی با آهنگ صادق بوقی!"، کلیک کنید.