مدت زمان نگهداری مواد غذایی این گونه افزایش دهید

مدت زمان نگهداری مواد غذایی این گونه افزایش دهید

آفتاب نیوز :

با توجه به آثار دورریختن مواد غذایی و تاثیر این کار بر محیط زیست، حفظ مواد غذایی از اهمیت فراوانی برخوردار است. با توجه به ضرورت حفظ مواد غذایی، با برخی راهکار ها می توان مدت زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش داد. راهکار هایی مانند «خرید هوشمندانه»، «نگهداری صحیح موادغذایی»، «یاد گرفتن روش های نگهداری طولانی مدت»، «کمال گرا نبودن در خرید»، «خلوت نگه داشتن یخچال»، «ذخیره باقیمانده مواد غذایی»، «مصرف برخی مواد غذایی با پوست»، «ذخیره دانه های گیاهان»، «ترکیب مواد غذایی با یکدیگر»، «کنترل میزان طبخ غذا»، «فریز کردن مواد غذایی»، «طبخ وعده های غذایی در خانه»، «نگهداری مواد غذایی در فریزر» و «استفاده از مواد غذایی برای مراقبت از پوست» می توانند به حفظ و عمر بیشتر مواد غذایی کمک کنند.

منظور از خرید هوشمندانه این است مایحتاج هفتگی به صورت یکجا خریداری نشود و هرچند روز یکبار نسبت به تامین مواد غذایی مورد نیاز اقدام کرد. علاوه بر خرید هوشمندانه، نگهداری صحیح و اصولی از مواد غذایی نیز حایز اهمیت به حساب می آید؛ چرا که بررسی زباله های خانگی بیانگر این است بسیاری از زباله های خانگی مواد غذایی فاسد هستند. نگهداری اصولی و آشنایی با چگونگی مواد غذایی اهمیت دارد؛ به طور مثال، انبار کردن مواد غذایی مانند موز، آووکادو، گوجه فرنگی، طالبی، هلو، پیاز و گلابی که «گاز اتیلن» بیشتری تولید می کنند موجب فساد محصولاتی مانند سیب زمینی، سیب، سبزیجات برگدار، انواع توت ها و فلفل می شوند؛ چرا که این موادغذایی نسبت به گاز اتیلن حساس هستند.

روش های متعددی برای افزایش مدت زمان نگهداری مواد غذایی پیشنهاد می شود؛ ترشی کردن، خشک کردن، کنسرو کردن، تخمیر، انجماد و پخت جزو روش هاییی هستند که می توانند ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهند و میزان ضایعات را کاهش دهند.

منظور از کمالگرا نبودن در هنگام خرید این است که هنگام خرید کردن نسبت به انتخاب موادغذایی سالم وسواس داریم و خواهان انتخاب میوه هایی هستیم که ظاهری بی عیب و نقص دارند و از خرید میوه هایی که به اصطلاح «زشت» نامیده می شوند، اجتناب می کنیم. انتخاب میوه های بدون نقص سبب از بین رفتن موادغذایی خوب و مغذی می شود؛ در حالی که ارزش غذایی یکسانی با سایر میوه ها دارند. 

نکته مهم و اساسی این است، خلوت نگه داشتن یخچال در حفظ مواد غذایی تاثیر دارد؛ چرا که سبب کنترل بهتر مواد غذایی موجود در یخچال می شود. تجربه ثابت کرده همواره مواد غذایی باقیمانده در یخچال از چشم دور می ماند و فاسد می شوند. بهتر است مواد غذایی باقیمانده در یک ظرف شیشه ای نگهداری شوند تا در دیدرس باشند.

بسیاری از ما از خوردن مواد غذایی با پوست اجتناب می کنیم، اما بسیاری از مواد مغذی در لایه بیرونی یا پوست محصولات وجود دارد. به طور مثال، پوست سیب حاوی مقدار زیادی فیبر، ویتامین، مواد معدنی و تری ترپنویید است که یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می آید و دارای خاصیت ضد سرطانی است.

اغلب مردم به دلیل نگرانی از افزایش سطح کلسترول خون از خوردن زرده تخم مرغ اجتناب می کنند و به جای آن از سفیده تخم مرغ استفاده می کنند؛ این در حالی است که زرده تخم مرغ تاثیر چندانی بر افزایش کلسترول ندارد.

ذخیره دانه های مواد غذایی که قابلیت نگهداری دارند به حفظ بیشتر مواد غذایی کمک می کنند؛ به طور مثال، تخمه کدو جزو دانه هایی هستند که قابلیت نگهداری دارند و می توانند استفاده شوند. 

اسموتی ها پر از مواد مغذی هستند و می توانند یک راه حل برای کاهش مواد غذایی هم باشند. ساقه ها، انتها و پوست مواد غذایی ممکن است اشتهاآور نباشند، اما افزودن این مواد به اسموتی ها راهکاری برای بهره مندی از فواید فراوان آن و کاهش ضایعات مواد غذایی است. همچنین بسیاری از مواد غذایی را می توان به خوبی در فریزر نگهداری کرد؛ به طور مثال، سبزی هایی که بیش از حد نرم شده و برای استفاده در سالاد مناسب نیستند را می توان در فریزر نگهداری کرد و در اسموتی ها و به عنوان چاشنی غذا استفاده کرد. 

برخی نسبت به طبخ مورد نیاز مواد غذایی حساس نیستند و میزان غذایی که می پزند نسبت به نیاز آن ها بیشتر است. طبخ غذا به میزان نیاز نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه در کاهش هدر رفتن مواد غذایی اثر دارد. طبخ غذا و تهیه نکردن غذای غیرخانگی نه تنها سبب کاهش هزینه ها می شود بلکه طبخ غذا در خانه سبب می شود غذای سالم تری داشته باشیم. 

برخی از مواد غذایی قابلیت ترکیب شدن با یکدگیر را دارند و طعم جدید ایجاد می کنند؛ ترکیب ساقه های بروکلی، گوجه فرنگی نرم، اسفناج پژمرده، گشنیز و ریحان طعم دار می تواند سس های خوشمزه ای باشند. 

بنابر اعلام مرکز بهبود تغذیه وزارت بهداشت، تهیه ماسک یا اسکراب خانگی روش مناسبی برای صرفه جویی در هزینه های و کاهش استفاده از مواد شیمیایی مضر موجود در برخی محصولات مراقبت از پوست است. آووکادو سرشار از چربی های سالم، آنتی اکسیدان ها و ویتامین E است و می تواند یک ماسک طبیعی باشد. همچنین مخلوط تفاله قهوه با کمی شکر و روغن زیتون نیز می تواند یک اسکراب مفید باشد.

مدت زمان نگهداری مواد غذایی این گونه افزایش دهید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مدت زمان نگهداری مواد غذایی این گونه افزایش دهید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مدت زمان نگهداری مواد غذایی این گونه افزایش دهید"، کلیک کنید.