مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در آسیب شناسی روند ها و فرآیند های قضایی ایفای نقش کند

مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در آسیب شناسی روند ها و فرآیند های قضایی ایفای نقش کند

رییس عدلیه در ادامه با اشاره به ضرورت آسیب شناسی مستمرِ روند ها و فرایند های قضایی وحقوقی در کشور، بیان داشت: «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه» به سبب گستره وسیع ارتباطاتش با بخش های مختلف مردمی و حکومتی، می تواند در امر آسیب شناسی روند ها و فرآیند های قضایی و حقوقی و سایر رویه های مرسوم در بخش های مختلف کشور، ایفای نقش کند.

قاضی القضات تصریح کرد: ما در قوه قضاییه متمرکز و معطوف بر انسداد گلوگاه های فساد و خشکاندن ریشه های فسادزا هستیم، لذا شما در «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» به سبب نوع وگستره ارتباطات تان با بخش های مختلف مردمی و حکومتی می توانید منشاء های مشکلات و معضلات را شناسایی کنید و در جهت رفع آنها، راهکار های لازم را ارایه دهید. باید به دقت و وضوح مشخص شود که چه میزان از مشکلات و معضلات ناشی از قوانین است و چه میزان از این امر، به فرآیند ها و رفتار ها و نوع عمل به قوانین بازمی گردد. 

مرکز وکلا می تواند آسیب شناسی درست از قوه قضاییه و مجموعه های حکومت بدهد

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای تاکید کرد: بنابراین شما در «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه» با آسیب شناسی مستمرِ فرآیند ها و رویه های آسیب زا و موجد فساد، و به دنبال آن، ارایه راهکار های تخصصی و کارشناسی، می توانید یاریگر نظام جمهوری اسلامی در تحقق اهداف بلند و متعالی اش باشید؛ این امر، بسیار امر مهم و خطیری است و نباید از آن غفلت شود.

رییس قوه قضاییه اظهار داشت: «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه» علاوه بر آسیب شناسی فرآیند ها و روند های معیوب، می تواند در مسیر اصلاح رفتار های مسیولان و متصدیان بخش های مختلف قضایی و حکومتی نیز گام بردارد و این امر نیز ناشی از همان گستره وسیع ارتباطات این مجموعه با بخش های مختلف مردمی و حکومتی است. باید با نگاه دلسوزانه و خیرخواهانه و اصلاح جویانه، هر جا را که بروز رفتاری از ناحیه کارگزاران حکومتی موجب نارضایتی مردم و سوء استفاده های احتمالی می شود، تصحیح و اصلاح کرد.

رییس دستگاه قضا تصریح کرد: من نیز که مسیولیت ریاست قوه قضاییه را برعهده دارم و تکالیف سنگینی بر دوش دارم، بیش از همه نیازمند مشورت و نصیحت هستم؛ لذا من را نیز از مشاوره های خود بی بهره نگذارید و اطمینان داشته باشید که من و همکارانم گوش شنوایی برای استماع مشورت ها و اهتمام برای عمل به آن ها داریم.

رییس عدلیه با اشاره به اهمیت امر صیانت از مجموعه دستگاه قضایی گفت: دشمن بر روی برخی نهاد ها در نظام جمهوری اسلامی، متمرکزتر است؛ قوه قضاییه از جمله این نهادهاست؛ پس باید به شدت مراقب دشمن و توطیه ها و شرارت های او باشیم؛ دشمن می داند که برخی نهاد های نظام عملکرد موثرتری دارند و با جدیت مانع از تحقق توطیه هایش می شوند؛ لذا بیشتر برای تخریب آن ها متمرکز است؛ بنابراین ما نیز باید در امر صیانت از خود و مجموعه خودمان متمرکز و ساعی باشیم و اجازه ندهیم خود و مجموعه مان دچار کوچکترین لغزش و اعوجاجی در امور مختلف مادی و معنوی شود. 

قاضی القضات تصریح کرد: مسیولیتی که امروز من و شما بر عهده داریم، حاصل مجاهدت ها و ایثارگری های شهدا و رزمندگان در طول تاریخ سرافراز اسلام و انقلاب اسلامی است؛ لذا ما باید با جدیت و اهتمام در عمل به وظایف مان، پاسدار راه شهدا و ایثارگران باشیم و برخلاف رضایت خداوند و مردم، کوچکترین کاری را انجام ندهیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به اهمیت انضباط و شفافیت در همه امور بویژه امور مالی، گفت: همه بخش ها و زیرمجموعه های قوه قضاییه باید در تمامی امور خود بویژه امور مالی از انضباط و شفافیت برخوردار باشند و با جدیت و اهتمام از بیت المال حفاظت و صیانت کنند و امور مالی و غیرمالی خود را به گونه ای تمشیت کنند که کوچکترین سوء استفاده ای در مجموعه شان، رخ ندهد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت بهره گیری تمام و کمال از فناوری های نوین در راستای خدمت رسانی مطلوب تر حقوقی و قضایی به مردم، گفت: ما در بخش های مختلف قوه قضاییه باید بر مسایل روز و شیوه های نوین و فناورانه مسلط باشیم تا بتوانیم در رسیدگی به امور قضایی و حقوقی مردم، سرعت و سهولت هر چه بیشتر ایجاد کنیم. ما نباید بر دانسته های خود در حوزه و دانشگاه متوقف شویم و باید مستمراً بر ارتقاء علمی خود بیفزاییم و مجهز به روش ها و ابزار های فناورانه برای خدمت مطلوب تر به مردم شویم.

رییس دستگاه قضا با اشاره به ضرورت پرهیز از سیاسی کاری در عینِ سیاسی بودن، گفت: ما نباید به هیچ وجه سیاسی کاری کنیم؛ سیاسی باشیم، اما سیاسی کاری نکنیم؛ اگر به سیاسی کاری افتادیم آنجا نقطه انحطاط ماست و به عدالت لطمه می زنیم؛ البته باید سیاسی باشیم و اولویت های زمان را تشخیص دهیم و شگرد ها و حربه های دشمن را بشناسیم.

رییس عدلیه در ادامه از اقدامات «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه» طی مدت اخیر قدردانی به عمل آورد و گفت: حقیقتاً آقای «عبدلیان پور» و همکارانش، مرکز را زنده کرده و به معنای واقعی کلمه، تحول ایجاد کرده اند. من اگر امروز بخواهم سرم را بالا بگیرم و بگویم که یک بخش از «سند تحول» عملیاتی شده است، آن بخش، مربوط به وظایف و تکالیف «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» است؛ شما در ارتباط گیری با عموم مردم موفق عمل کردید و مستمراً و بدون واسطه به مشکلات آن ها در مساجد و سایر مجامع رسیدگی کردید و مشاوره های لازم را به آن ها ارایه کردید؛ شما با بخش های مختلف کشور ارتباط گرفتید؛ شما در مواقع و موارد حساس همچنین عملیات «طوفان الاقصی» و جنایات رژیم منحوس صهیونیستی، اعلام موضع کردید؛ این ها نکات ارزنده ای است و قابل تقدیر می باشد؛ این امور و نکات مثبت را باید تقویت کنید. 

قاضی القضات در پایان بار دیگر به مسیولان «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه» دستور داد: در راستای کاهش هزینه های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به ویژه اقشار کم بضاعت، هر چه بیشتر اقدام و تلاش کنید.

پیش از سخنان رییس قوه قضاییه، «حسن عبدلیان پور» رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با بیان اینکه این مرکز در راستای مردمی سازی دستگاه قضا تمام توان خود را به کار گرفته است، گفت: در همایش ملی اندیشه های قضایی رهبر معظم انقلاب اسلامی که طی روز های گذشته در تهران برگزار شد، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به عنوان الگوی مردمی سازی شناخته شد و مورد تقدیر گرفت که این امر بیان گر زحماتی است که طی دو سال اخیر در مقوله مردمی سازی قوه قضاییه کشیده شده است. 

وی افزود: پیگیری جدی مصادیق مرتبط با حقوق عامه و تلاش برای احیای آنها، از مصادیق مردمی سازی در مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه محسوب می شود.

عبدلیان پور ضمن قدردانی از رییس قوه قضاییه به سبب حمایت های بی دریغ از مرکز وکلا و همچنین رصد و پیگیری مستمر اقدامات صورت گرفته در این مرکز از ناحیه ایشان، گفت: موفقیت های امروز مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، جز با حمایت های رییس عدلیه امکان پذیر نبود. 

وی افزود: حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای طی همین دو سال گذشته نشان دادند بیش از روسای پیشین قوه قضاییه به مرکز وکلا توجه دارند که شاهد مثال این موضوع، دو مرتبه حضور متوالی در گردهمایی های سالیانه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه است؛ البته بدیهی است که این حمایت های رییس دستگاه قضا از مرکز، وظایف، تکالیف و مسیولیت های ما را سنگین تر از گذشته خواهد کرد.

عبدلیان پور با بیان اینکه مرکز وکلا در دو سال گذشته ماموریت 20 ساله ای را برای خود تعریف و ترسیم کرده است، گفت: ما طی این مدت، اقدامات گسترده ای را در راستای «علمی سازی مرکز» و همچنین مقوله «عدالت آموزشی» دنبال کرده ایم.

رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: خانواده بزرگ و 100 هزار نفره مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، همواره در بزنگاه های مختلف پای کار نظام بوده و امسال هم با شور و نشاطی مثال زدنی در راهپیمایی های 22 بهمن سراسر کشور حضور پیدا خواهد کرد.

خانم «موسوی» فرزند شهید سیدرضی موسوی و از وکلای مرکز وکلا نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی، پدر شهید من «سید رضی موسوی» و سایر شهدای جبهه مقاومت برای امنیت دختران کاپشن صورتی و گوشواره قلبی جان خود را فدا کردند و ما نیز در سنگر عدالت ورزی سعی خواهیم کرد تا نگذاریم هیچ مظلومی از دادخواهی باز بماند و صدای هیچ ستمدیده ای در مطالبه حقوقش بلرزد. 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در حاشیه دومین گردهمایی ملی هیات مدیره های وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، با خانواده مرحوم آیت الله ارومیان نیز دیدار کرد و رحلت این عالم وارسته و پدر سه شهید والامقام را به این خانواده معظم تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و حشر با فرزندان شهیدش را مسیلت کرد.

در بخش دیگری از این مراسم، همسر شهید محمدعلی ضیاءالدینی (از شهدای حادثه تروریستی اخیر در کرمان) که یکی از کارشناسان رسمی مرکز وکلا در امور بانکداری است، طی سخنانی به بیان خصایص و ویژگی های همسر شهید خود پرداخت.

همچنین در پایاند این مراسم، با حضور رییس قوه قضاییه، 8 نفر از وکلا و کارشناسان رسمی مرکز، مورد تقدیر قرار گرفتند.

مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در آسیب شناسی روند ها و فرآیند های قضایی ایفای نقش کند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در آسیب شناسی روند ها و فرآیند های قضایی ایفای نقش کند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در آسیب شناسی روند ها و فرآیند های قضایی ایفای نقش کند"، کلیک کنید.