مقایسه برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته، کولینگ تاوری است که در داخل آن کویل به کار رفته و آب ورودی سیستم از داخل لوله های کویل ها عبور کرده و هم زمان در مدار دیگری آب به روی کویل ها پاشیده می شود. این آب در مجاورت جریان هوای به وجود آمده به وسیله فن، از روی سطح کویل ها تبخیر می شود.

بنابراین کویل ها و در نتیجه آب سیستم را خنک می کند. در این مقاله از،قصد داریم تا اطلاعات جامعی در مورد ارایه کنیم.

مقایسه برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته

تفاوت برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز

تفاوت عمده کولینگ تاور مدار بسته با مدار باز در عملکرد کولینگ تاور مدار بسته نسبت به کولینگ تاور مدار باز، جلوگیری از تبخیر و رسوب گرفتن آب سیستم می باشد، به نحوی که آب سیستم با هوا در تماس نبوده و در نتیجه تبخیر نشده و ناخالصی وارد آن نمی شود.

کولینگ تاور مدار بسته به دلیل هزینه ساخت بالا، معمولاً در صنایع بسیار حساس به رسوب و نیازمند آب نرم به کار می رود و یا برای خنک کردن دستگاه های صنعتی بسیار گرانقیمت استفاده می شود. برخی موارد استفاده عبارتند از:

 • کوره های القایی
 • مبدل های حراراتی
 • ذوب و ریخته گری فلزات
 • صنایع غذایی
 • صنایع هسته ای
 • دستگاه های چاپ
 • چیلرهای گران قیمت
 • صنایع تولید روغن
 • و …

جهت مشاوره خرید کولینگ تاور مدار بسته با حاصل نمایید. ما به دقت تمام پروسه تولید شما را مورد بررسی و مطالعه قرار خواهیم داد و بهترین طراحی با هزینه مناسب را معرفی خواهیم نمود

قیمت کولینگ تاور مدار بسته

هزینه تولید برج خنک کننده مدار بسته به دلیل استفاده از کویل، بالا و تا سه برابر کولینگ تاور معمولی می باشد. معمولاً در ساخت این برج کویل با جنس مس، استنلس استیل و یا از کویل با جنس گالوانیزه استفاده می کنند.

مس به دلیل ضریب انتقال حرارت بسیار بالا، پیشنهاد اول در طراحی می باشد. تعداد، متراژ و نحوه چیدمان کویل ها در داخل براساس شرایط بار حرارتی مورد نیاز طراحی می شود.

مقایسه رسانایی گرمایی فلزات

در جدول رسانایی گرمایی برخی از فلزات آورده شده است. با نگاه کردن به اعداد درج شده در جدول متوجه می شویم که مس، فلز بسیار با ارزشی است و رسانایی گرمایی نزدیک به 30 برابر استیل و 3 برابر آهن گالوانیزه دارد. بنابراین بهترین انتخاب برای مبدل حرارتی و کویل مدار بسته است.

کولینگ تاور مدار بسته

در کولینگ تاور مدار بسته جهت طراحی کویل مسی و متراژ مورد نیاز کویل، ابتدا باید سطح تماس مورد نیاز کویل به دست آید. اصول طراحی به این صورت است که کل سیستم مانند مبدل حرارتی در نظر گرفته می شود، ولی دمای ورود آب سرد معادل دمای مرطوب محیط خواهد بود.

کویل مسی

پس از طراحی کویل، سایز کولینگ تاور انتخاب می گردد، البته باید توجه کرد که تناژ به درستی انتخاب شود. سپس پمپ مدار دوم انتخاب شده و دستگاه ساخته می شود. کویل باید فشار آب مورد نیاز را تحمل نماید و همچنین فریم و پایه ها از گالوانیزه گرم باشد تا در تماس با آب دچار مشکل نشود.

به دلیل حرکت آب سیستم درون مسیر بسته در درون کویل و عدم تماس با هوا، این نوع کولینگ تاور را مدار بسته می نامند.”

در ساخت پکینگ برج خنک کننده مدار بسته نسبت به مدار باز آیتم های زیر اضافه می گردند.

 • کویل مسی
 • پمپ سیرکولاسیون مدار دوم
 • لوله کشی مدار دوم

مکانیزم عملکرد برج خنک کننده مدار بسته

در مدار اول، آبی که از سیستم می آید از طریق فلنج ورودی به درون کویل ها وارد شده و در مسیر پیچ در پیچ آن حرکت می کند. این آب گرمای خود را از طربق رسانش گرمایی و از طریق دیواره کویل به آب دیگری که به روی کویل پاشیده می شود، منتقل کرده و خنک می گردد و در آخر بدون وارد شدن به تشت آب سرد، مجدداً به سیستم بر می گردد.

می توان برای یک بار در این مدار آب نرم (آب مقطر) وارد کرد، چون تبخیر نمی شود نیازی به خرید مجدد آب نرم نیست، بنابراین به صورت کامل از رسوب گرفتن جلوگیری می شود.

برج خنک کننده مدار بستهشماتیک برج خنک کن مدار بسته

در مدار دوم مقداری آب دایماً در حال گردش و پاشیده شدن بروی کویل می باشد. به این ترتیب که آب از تشت آب سرد به وسیله پمپ مکش شده و به وسیله نازل ها بروی کویل پاشیده می شود. همزمان هوا به وسیله فن به جریان درآمده، در تماس با آب باعث تبخیر آب از روی سطوح کویل شده و آب گرمای نهان خود را از کویل ها گرفته و تبخیر می شود.

کولینگ تاور مدار بسته

جهت مطالعه بیشتر درباره موضوع کولینگ تاور مدار بسته، می توانید به مطلب “” مراجعه فرمایید و جهت ارتباط با ما “” را دنبال نمایید.

 1. میزان تبخیر آب در کولینگ تاور مدار بسته بیشتر است یا کولینگ تاور معمولی؟

در پاسخ باید گفت که میزان تبخیر آب در هر دو نوع به یک میزان می باشد. زیرا کارکرد و میزان خنک شدن بر اساس همان مکانیزم تبخیر آب می باشد.

 1. مقدار مصرف برق در برج خنک کننده مدار بسته بالاتر است یا در برج خنک کننده مدار باز؟

طبیعتاً به دلیل وجود دو پمپ در مدار و همچنین افت فشار درون کویل، مدار بسته برق بالاتری مصرف می کند.

 1. آیا لازم است که برای خنک کاری سیستم، از برج خنک کن مدار بسته استفاده شود؟

فقط باید در صورتی از مدار بسته استفاده شود که دستگاه نسبت به رسوب حساس بوده و نیاز به کاهش مصرف آب داشته باشد.

 1. کویل مسی بهتر است یا کویل گالوانیزه؟

به دلیل رسانایی گرمایی بالاتر مس نسبت به سایر فلزات استفاده از مس توصیه می گردد؛ درست است که مس از فلز گالوانیزه گران تر است، ولی در صورت استفاده از گالوانیزه نیاز به متراژ بالاتری از کویل و در نتیجه افزایش سایز دستگاه می شود.

 1. آیا برج خنک کننده مدار بسته آب را بیشتر از برج خنک کننده مدار باز خنک می کند؟

خیر. اساس کار هر دو دستگاه تبخیر آب می باشد. بنابراین هر دو نوع دستگاه توانایی خنک کردن آب تا سه درجه بالای دمای مرطوب محیط را دارند. در صورتیکه اختلاف دمای بالا نیاز باشد، کولینگ تاور مدار بسته با افزایش متراژ کویل این کار را آسانتر انجام خواهد داد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقایسه برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقایسه برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته"، کلیک کنید.