میزان فعلی تجارت ایران و پاکستان رضایت بخش نیست – خبرگزاری انین | اخبار ایران و جهان

میزان فعلی تجارت ایران و پاکستان رضایت بخش نیست - خبرگزاری انین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار انین، داود شهرکی روز دوشنبه در نشست یازدهمین کمیته تجارت مرزی ایران و پاکستان که در محل هتل استقلال زاهدان در حال برگزاری است، افزود: هدف دو کشور افزایش تبادلات تجاری به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال هست، اکنون میزان تجارت دو کشور ۲/۵ میلیارد دلار است که رضایت بخش نیست، ایران تمایل دارد که جمهوری اسلامی پاکستان اولویت اول کشور در تبادلات اقتصادی با همسایگان باشد.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به این سطح بابد مسیرهای حمل و نقل جاده‌ای و ریلی را تسهیل کنیم تا بتوانیم ظرفیت‌های تجاری را ارتقا دهیم. برای رفع محدودیت‌های حوزه تجاری در این جلسات تصمیمات خوبی اخذ شود.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از موانع موجود مانند ساعت‌های کاری، تردد، تعرفه‌ها و … بسیار جزئی است و مسئولان دو کشور به راحتی می‌توانند آن موانع را رفع کنند.

شهرکی گفت: برخی موانع مثل تجارت آزاد کلان است؛ رویکرد دولت ایران این است که دو ملت بتوانند روابط تجاری آزاد داشته باشند.

وی افزود: امکانات خوبی مثل بنادر میان دو کشور ایجاد شده که می‌توان به توسعه ترانزیت و تأمین کالاهای اساسی کشورهای آسیای مرکزی و اروپا تأثیر گذار باشد، ایران مناسب‌ترین و سهل ترین مسیر برای افزایش مناسبات تجاری پاکستان با سایر کشورهاست.

وی ادامه داد: روابط میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان، روابط تاریخی و دیرینه ای هست که باعث همگرایی و وحدت دو ملت در کنار یکدیگر شده است.

وی اضافه کرد: روابط اقتصادی و ظرفیت تأمین نیازهای دو کشور، یک مزیت بزرگی است که امکان توسعه روابط وجود دارد و در این زمینه باید به حوزه گردشگری و تبادلات علنی توجه کنیم.

وی بیان کرد: پاکستان برای ایران اهمیت بسیاری دارد، دیدار مشترک‌میان مقامات ارشد دو کشور، دیدار رئیس جمهور فقید ایران با نخست وزیر پاکستان در پیشین و سفر شهید رئیسی به پاکستان نشان از اراده ایران برای گسترش روابط اقتصادی با پاکستان دارد.

وی تاکید کرد: آمادگی حضور هیأت‌های تجاری پاکستان در نمایشگاه‌ها را داریم، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک برای معرفی توانمندی دو کشور برای شناخت تجار و افزایش سطح تجارت حائز اهمیت است.

میزان فعلی تجارت ایران و پاکستان رضایت بخش نیست – خبرگزاری انین | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میزان فعلی تجارت ایران و پاکستان رضایت بخش نیست – خبرگزاری انین | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میزان فعلی تجارت ایران و پاکستان رضایت بخش نیست – خبرگزاری انین | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.