هشدار ورود لباس مبدل های دانش بنیانی به اقتصاد کشور

آشنایی با مفاهیم اقتصاد دانش بنیان (25)

هشدار ورود لباس مبدل های دانش بنیانی به اقتصاد کشور

کارشناس اقتصادی تاکید کرد: باید این اخطار از سوی مقامات بالادست داده می شد که ممکن است عده ای با لباس مبدل دانش بنیانی وارد اقتصاد شوند و از حمایت های دولت استفاده و تبعات سنگین به اقتصاد دانش بنیان ها وارد کنند.

آلبرت بغزیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری انین با اشاره به شرایطی که برخی شرکت ها در کسب عنوان دانش بنیانی به دست می آورند، اظهارکرد: در ابتدا که مباحث دانش بنیانی در کشور مطرح شد خوشحال از اخباری که هر از گاهی از آن منتشر می شد کار دولت در مورد حمایت از دانش بنیان ها مورد ستایش قرار می گرفت.

وی افزود: روزی که قرار شد تا دانش بنیان ها مورد حمایت قرار گیرند و معاونت علمی و فناوری از ایجاد پارک های علم و فناوری و تجاری سازی محصولات این شرکت های دانش بنیان خبر داد خوش بینی زیادی در کشور ایجاد شد، اما فارغ از این اهداف برخی کشف کردند که زمان سوءاستفاده از عناوین دانش بنیانی برای معافیت مالیاتی، دریافت تسهیلات ارزان قیمت و پرداخت کارمزد کمتر بیمه ای برای نیرو های کار است و به واسطه دسترسی هایی نیز که داشتند توانستند از این امکانات بهره بگیرند.

دانش بنیان

دانش بنیان های واقعی سهمی کمتر از حمایت های دولتی دریافت کردند

بغزیان ادامه داد: این در حالی بود که دانش بنیان های واقعی که مشغول تحقیق و پردازش ایده های خلاقانه و نوآورانه خود بوده اند دسترسی کمتری به این تسهیلات داشته اند.

کارشناس مسایل اقتصادی خاطرنشان کرد: باید این اخطار از سوی مقامات بالادست داده می شد که ممکن است عده ای با لباس مبدل دانش بنیانی وارد شوند و از حمایت ها استفاده و تبعات سنگین به اقتصاد دانش بنیان ها وارد کنند.

وی افزود: طبیعی است که هر تولیدی مبتنی بر دانش است، اما میان تولیدات مبتنی بر بهره وری و مدیریت منابع یا خلاقانه با تولید هزاران محصولی که در حال تولید است، تفاوت وجود دارد، اما این تولیدکنندگان به طور معمول در صدد استفاده از شرایط خاص نیز هستند. محل استقرار مجانی، حمایت های صادراتی و … نیز از دیگر امکاناتی است که شرکت هایی که تنها نام دانش بنیان یدک می کشند از آن برخوردار شده اند.

بغزیان خاطرنشان کرد: از همان ابتدا اگر قرار است خانه ای لوکس ساخته شود که چیز هایی گران بها در آن است باید دیوار هایی بلند نیز برای آن ساخته شود و در مورد حمایت های دانش بنیانی نیز باید زمینه های بروز سوء استفاده از بین می رفت.

تسهیلات دانش بنیانی به سرنوشت طرح حمایت از بنگاه های زودبازده دچار شد

دانش بنیان

کارشناس مسایل اقتصادی عنوان کرد: در زمان دولت های گذشته نیز حمایت از بنگاه های زودبازده مطرح شد و اعتباراتی به آن اختصاص یافت. عده ای خیلی سریع خود را زودبازده معرفی کرده و تسهیلاتی گرفتند که بابت آن تولیدی راه نیانداختند و در نتیجه تبعات تورمی آن به اقتصاد تحمیل شد.

وی افزود: قانونگذاران، سیاستگذاران و مجریان باید راه های سوءاستفاده از حمایت های دانش بنیانی را پیش بینی کنند تا از این پس شاهد به بیراه رفتن حمایت از دانش بنیان ها در کشور نباشیم.

هشدار ورود لباس مبدل های دانش بنیانی به اقتصاد کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار ورود لباس مبدل های دانش بنیانی به اقتصاد کشور" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار ورود لباس مبدل های دانش بنیانی به اقتصاد کشور"، کلیک کنید.