پیش بینی جدید یک اقتصاددان درباره نرخ ارز/ افقه: به این دلیل منتظر سقوط قیمت دلار در بازار باشید

پیش بینی جدید یک اقتصاددان درباره نرخ ارز/ افقه: به این دلیل منتظر سقوط قیمت دلار در بازار باشید

به گزارش خبرگزاری انین، مرتضی افقه – استاد اقتصاد دانشگاه اهواز – درباره تاثیر حمله به کنسولگری ایران در دمشق در بازار ارز گفت: فارغ از اینکه تنش های نظامی و سیاسی می تواند در بلندمدت بر تجارت خارجی اثر بگذارد اما یکی از عوامل اثرگذار بر نرخ ارز انتظارات است.

افقه به انین عنوان کرد: در سال گذشته شاهد تنش های سیاسی مانند حمله تروریستی کرمان، درگیری با آذربایجان و طوفان الاقصی بوده ایم که با کاهش این تنش ها، التهاب در بازار ارز و اقتصاد نیز از بین رفت؛ بنابراین با کاهشی شدن التهابات نیز امکان ریزشی شدن نرخ دلار وجود دارد.

وی افزود: جهش نرخ ارز با رخ دادن تنش سیاسی و نظامی امری طبیعی است و بانک مرکزی نیز برای خنثی سازی اثر این تنش ها از سال گذشته اقداماتی انجام داده است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با اشاره به این موضوع که در متغیرهای اقتصادی و بنیادی تغییر جدیدی رخ نداده که باعث افزایش نرخ ارز شود، تاکید کرد: شرایط اقتصادی نسبت به چندین ماه قبل تغییری نداشته که باعث افزایش نرخ ارز شود، متغیرهای اقتصادی با سیاست های دولت تحت کنترل بوده و هم اکنون تنش های سیاسی تنها عامل اثرگذار بر بازار از طریق انتظارات است.

این استاد اقتصاد تاکید کرد: تعدادی از افراد در ابتدای سال 1402 بیان می کردند که تورم سه رقمی خواهد شد و دلار به بالای 100 هزار تومان خواهد رسید، ولی چون این جوسازی های با واقعیت همراه نبوده از بین رفت، البته ثبات در روابط سیاسی نیز در کنترل نرخ ارز نقش داشته است اما باید توجه داشت که اگر دولت به وعده های خود عمل نکند اعتماد مردم نیز سلب شده و جوسازی ها کارساز خواهد شد.

افقه در پایان اظهار کرد: اگر طی چند روز آینده مجددا در فضای سیاسی اتفاقی رخ ندهد مانند اتفاقات سال گذشته، نرخ ارز تعدیل خواهد شد اما باید در نظر داشت که در بلندمدت دولت بایستی برای رفع تحریم ها و گشایش های تجاری و اقتصادی چاره کند.

223225

پیش بینی جدید یک اقتصاددان درباره نرخ ارز/ افقه: به این دلیل منتظر سقوط قیمت دلار در بازار باشید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی جدید یک اقتصاددان درباره نرخ ارز/ افقه: به این دلیل منتظر سقوط قیمت دلار در بازار باشید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی جدید یک اقتصاددان درباره نرخ ارز/ افقه: به این دلیل منتظر سقوط قیمت دلار در بازار باشید"، کلیک کنید.