چاپ سه بُعدی لنز های داخل چشمی امکان پذیر شد

با خلق رزین جدید؛

چاپ سه بُعدی لنز های داخل چشمی امکان پذیر شد

دانشمندان، رزینی ابداع کرده اند که می تواند به تولید نسل جدید لنز های داخل چشمی (IOL) منجر شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری انین به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، پژوهشگران دانشگاه انگلیای شرقی (UEA)، برای نخستین بار موفق شدند رزینی بسازند که می توان از آن برای چاپ مستقیم دستگاه های چشمی استفاده کرد.

آرام سعید، دانشیار فناوری های درمانی در دانشکده داروسازی UEA و مجری این تحقیقات توضیح داد: اگرچه این پژوهش هنوز در مراحل اولیه است، اما قابلیت پرینت سه بعدی این لنز ها می تواند به طور قابل توجهی مراقبت از چشم بیماران را با ارایه سطوح بی سابقه سفارشی سازی و دقت طراحی بهبود بخشد و به طور بالقوه منجر به نتایج بالینی بهتر شود.

وی افزود: همانطور که ما به انتشار یافته های خود و به اشتراک گذاری پیشرفت های خود ادامه می دهیم، هدف ما این است که در خط مقدم صنعت باشیم و با شرکای صنعتی و محققان در سراسر جهان برای اصلاح و ارتقای فناوری کار کنیم.

لنز های داخل چشمی، لنز های مصنوعی هستند که به بازیابی شفافیت و سایر بیماری های چشم پس از جراحی کمک می کنند. این لنز ها در حال حاضر با استفاده از روش های تراشکاری و قالب گیری سنتی ساخته می شوند که پیچیدگی طراحی لنز و پتانسیل سفارشی سازی را محدود می کنند.

سعید ادامه داد: چاپ سه بعدی می تواند نه تنها سرعت و دقت ساخت دستگاه های چشمی را به طور قابل توجهی ارتقا دهد، بلکه پیچیدگی و سفارشی سازی بیشتر در طراحی را نیز امکان پذیر می کند.

پژوهش اثبات مفهوم ما اولین مطالعه از مجموعه ای است که به جزییات پیشرفت ها، در این زمینه می پردازد و زمینه را برای تغییر شیوه های مراقبت از چشم در سطح جهانی فراهم می کند.

این دانشمندان آینده ای را پیش بینی می کنند که در آن چاپ سه بعدی می تواند با فناوری های تصویربرداری پیشرفته ترکیب شده و نیاز به تنظیمات یا عوارض بیماران پس از جراحی را کاهش دهد.

هر بیمار می تواند لنز های پرینت سه بعدی را که با توجه به شکل چشم و نیاز های بینایی او سفارشی شده است، دریافت کند و دید و راحتی اش بهبود یابد.

مزایای این رزین بسیار فراتر از مراقبت شخصی بینایی است. لنز های داخل چشمی چاپ سه بعدی می توانند موهبتی برای مناطق محروم از نظر اقتصادی باشند. علاوه بر این، لنز های چاپی، تولید سریعتر، هزینه ارزان تر و امکان طراحی پیچیده برای لنز ها را در پی دارند.

این فناوری همچنین قابلیت تولید لنز های درجه یک و سفارشی را دارد می تواند نتایج جراحی را در تنظیمات پیشرفته تر مراقبت های بهداشتی بهبود بخشد.

چاپ سه بعدی همچنین می تواند هزینه های تولید لنز ها را کاهش دهد و آنها را برای طیف وسیع تری از بیماران در سراسر جهان مقرون به صرفه تر و قابل دسترس تر کند. این می تواند منجر به نتایج کلی بهتر سلامت عمومی و بهبود کیفیت زندگی برای میلیون ها نفر شود. همچنین شکل و لنز های پیچیده ساخته شده از مواد جدید با عملکرد اپتیکی پیشرفته نیز امکان ظهور پیدا می کنند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Current Eye Research منتشر شده است.

چاپ سه بُعدی لنز های داخل چشمی امکان پذیر شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چاپ سه بُعدی لنز های داخل چشمی امکان پذیر شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چاپ سه بُعدی لنز های داخل چشمی امکان پذیر شد"، کلیک کنید.