7 راه برای تشخیص سرطان

7 راه برای تشخیص سرطان

آفتاب نیوز :

انواع مختلف سرطان، دامنه وسیعی از علایم را دارند؛ اما یک سری نشانه ها هستند که در بسیاری از انواع سرطان مشترک هستند. سرویس سلامت ملی انگلیس (NHS) این نشانه ها را معرفی کرده است؛ بنابراین اگر هر یک از علایم زیر را دارید، بدون این که نگران شوید بهتر است برای بررسی بیشتر وضعیت سلامتی خود به پزشک مراجعه کنید.

سرفه، درد قفسه سینه و تنگی نفس

سرفه یک واکنش طبیعی و روشی است که بدن برای پاک سازی مجاری تنفسی ریه از مخاط، میکروب ها و محرک ها نشان می دهد. بیشتر سرفه ها در عرض چند هفته خودبه خود برطرف می شوند. اما گفته می شود، سرفه مداوم می تواند نشانه سرطان ریه باشد به خصوص اگر سیگار می کشید NHS توصیه می کند که اگر به مدت سه هفته یا بیشتر سرفه داشته اید، با پزشک صحبت کنید. تنگی نفس یا درد قفسه سینه می تواند نشانه بیماری مانند ذات الریه باشد. بااین حال، هر دو علامت در بیماران مبتلا به سرطان ریه بسیار شایع هستند.

تغییرات در گوارش

بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به سرطان روده، ترکیبی از علایمی، چون تغییر مداوم در اجابت مزاج شامل مدفوع بیشتر، شل تر و روان تر، درد شکم، خون در مدفوع و نفخ شکم را دارند که همیشه با غذا خوردن ایجاد می شود. این علایم گاهی اوقات منجر به کاهش میل به غذا و کاهش وزن می شود.

نفخ

نفخ می تواند نشانه بسیاری از چیز ها باشد، مانند خوردن زیاد، نوشیدن نوشابه های گازدار و حتی قاعدگی. بااین حال، می تواند از علایم سرطان تخمدان هم باشد. سرطان تخمدان که «قاتل خاموش» نامیده می شود و علایم آشکار بسیار کمی دارد، یکی از علایم این سرطان، نفخ است. اگر سرطان به مخاط معده گسترش یافته باشد، باعث تحریک آن و تولید مایعات بیشتر از حد طبیعی می شود؛ NHS می گوید اگر به مدت سه هفته یا بیشتر دچار نفخ شده اید، با پزشک عمومی صحبت کنید.

خونریزی

خونریزی بی دلیل می تواند نشانه بسیاری از بیماری ها مانند همورویید یا سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد. اما همچنین می تواند نشانه اولیه

چندین سرطان مانند روده و رحم باشد. همچنین اگر خونریزی غیرقابل توضیحی دارید، مانند

خون در ادرار

خونریزی واژینال یک سال یا بیشتر پس از یایسگی (خونریزی پس از یایسگی)

خون هنگام سرفه

خون در استفراغ

باید حتما با پزشک در تماس باشید.

توده ها

بیشترمواقع توده ها بی ضرر هستند. بسیاری از توده ها به دلیل یک بیماری پوستی که باعث تجمع چربی اضافی در منافذ پوست شده است، ظاهر می شوند. NHS توده های نه چندان جدی را نرم توصیف می کند. آن ها در لایه چربی پوست قرار دارند و با لمس، می توانند حرکت کنند و تغییر شکل دهند. از طرف دیگر، توده های سرطانی معمولاً بزرگ، سفت و بدون درد در لمس هستند و به طور پیوسته در طول هفته ها و ماه ها بزرگ می شوند. شما باید پستان ها، زیربغل ها، کشاله ران و بیضه های خود را به طور منظم برای تشخیص هر گونه توده یا تغییر جدید بررسی کنید.

کاهش وزن بدون دلیل

کاهش وزن، زمانی که تلاشی برای لاغر شدن نمی کنید، یک علامت رایج در افراد مبتلا به سرطان است. کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان ریه و دستگاه گوارش که شامل سرطان مری، معده و لوزالمعده است، شایع تر است. اگر در چند ماه گذشته، وزن زیادی از دست داده اید که با تغییر در رژیم غذایی، ورزش یا استرس ارتباطی ندارد، باید با پزشک عمومی صحبت کنید.

خارش یا زردی پوست

خارش و زردی پوست گاهی اوقات می تواند نشانه سرطان باشد اگرچه پزشکان واقعا دلیل آن را نمی دانند. کارشناسان فکر می کنند که ممکن است به دلیل موادی باشد که تومور آزاد می کند یا بدن به تومور واکنش نشان می دهد. خارش یکی از علایم شایع لنفوم پوستی، لنفوم سلول T و لنفوم هوچکین است. اگر فکر می کنید زردی دارید، باید همیشه توسط پزشک عمومی معاینه شوید. این علامت می تواند نشانه ای از سنگ های صفراوی، عفونت و برخی سرطان ها از جمله پانکراس، کیسه صفرا و کبد باشد.

7 راه برای تشخیص سرطان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "7 راه برای تشخیص سرطان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "7 راه برای تشخیص سرطان"، کلیک کنید.